Butik Viski Kiti;

Viskiler, üretildikleri yere göre genel olarak 3 çeşide ayrılır. Bunlar Scotch viskiler, Irish viskiler ve Burbon viskilerdir. Scotch ve Irish viskiler kendi aralarında Single Malt ve Blended olarak adlandırılır. Burbon Viskiler ise Tennessee olarak adlandırılan farklı bir türe sahiptir. Butik İçki viski kitleriyle bu lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

İdeal Viski Kiti Kullanımı; 1 Litrelik Bitmiş Ürün İçin ( 400 Ml Alkol + 600 Ml Su ) 10ML’lik viski kitidir.

Scotch Viski

Blended Scotch Viski;
Yapımında maltlanmış/maltlanmamış tahıl ve su kullanılır. Birden fazla damıtım evi tarafından üretilmiş harman İskoç viskilerin, malt ve tahıl viskilerinin harmanlanması ile oluşan İskoç viskileridir.

Scotch Viski : İskoçya’da harmanlanan Viski, 12 yıl dinlendirilmiş, yumuşak ve zengin içimli bir viskidir. Aromasında bal, vanilya ve olgun elma notalarını barındırır.

Burun: Vanilya, karamel ve bal gibi tatlı notalar oldukça belirgin. Hafif meyvemsi ve tahılsı kokular da kendini hissettiriyor.

Damak: Oldukça yumuşak ve tatlı karakterde. Vanilya, karamel, bal ve hafif narenciye aromalarına kuruyemiş, tahıl ve baharat eşlik ediyor. Kremamsı ve fazlasıyla kolay içimli.

Bitiş: Karamelin baskın olduğu tatlı, hafif sıcak ve kısa bir bitiş.

Genel: Kısaca tatlı karakterli, yumuşak ve kolay içimli bir viski diyebilirim.

Ürüne Git >

Bourbon Viski Kiti

Bourbon Viski:
Bourbon Viski fermantasyona uğratılmış mısır, çavdar, buğday ya da malt arpasından veya malt çavdardan yapılan viski çeşitidir. Bourbon ezilmiş mısır (en az %51 oranında), çavdar, buğday ve arpa karışımının damıtılması sonucu elde edilir. Olgunlaştırma döneminde kullanılan fıçılar yenidir ve içleri yakılmıştır. Tarihi ABD ve özelde Kentucky ile özdeşleşmiştir. Bourbon ve Tennessee olarak iki çeşidi vardır. Aralarındaki en önemli fark, Tennessee viski üretimi sürecinde, kömür filtrasyonu denilen ek bir işlem daha bulunmasıdır.

Bourbon Viski; Dünyaca ünlü bu meşhur Tennessee Bourbon viskisi, akçaağaç kömüründen süzülüp, yanık fıçılarda dinlendirilerek olgunlaştırılır ve çok sevilen kömürümsü meşe fıçı tadına ulaşması sağlanır.

Burun: Vanilya, akçaağaç şurubu (maple syrup), esmer şeker ve karamele hafif yanıksı, kömürümsü notalar eşlik ediyor.

Damak: Karamel, bal ve akçaağaç şurubu aromaları ön planda. Ek olarak tarçın ve karabiber. Yanıksı ve odunsu aromaları buruna göre daha belirgin. Sıcak ve güçlü.

Bitiş: Orta uzunlukta. Karamel, yanıksı ve odunsu.

Genel YorumBol vanilya, karamel ve hafif kömürümsü tatlar…

Ürüne Git >

Amerikan Viski Kiti

Amerikan Bourbon Viski:
4 yıllık olgunlaşma süresine sahip  %40 alkol oranına sahip. Ekspresyonun reçetesinde (mash bill) %77 mısır , %13 baharat ve %10 oranında maltlanmış arpa bulunuyor.

Burun: Keskin alkol kokusu ön planda. Hemen arkasından yoğun şeker, karamel, baharat ve anason geliyor. Bekledikçe baharat notaları etkisini arttırıyor.

Damak: Genç bir burbondan bekleyeceğimiz gibi tatlı ve yakıcı. Vanilya ve karamele ek olarak baharat ve karabiber. Anason hala etkili. Kurutucu bir damak.

Bitiş: Orta uzunlukta, hafif baharatlı, şekerli, kuru ve kömürümsü bir bitiş.

Genel YorumAmerikan Original genç bir burbondan beklenen her şeyi bize sunuyor. Kompleksite ve dengeden uzak, standart ve uygun fiyatlı bir bourbon.

Ürüne Git >

Irish Viski Kiti

Irish Viski:
En az 4 yıllık Pot Still ve tahıl viskilerin harmanından oluşan ekspresyon, birçok İrlanda viskileri 3 kez damıtıldıktan sonra %40 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

Burun: Oldukça çiçeksi ve taze. Karamel, şeker, meşe, çimen ve çok hafif baharat.

DamakBurun ile benzer bir tatlılığa sahip. Karamel, şeker, limon ve vanilya. Baharatlı aromalar biraz daha yoğun hissediliyor. Hafif malt ve fındıksı. Oldukça yumuşak ve ipeksi.

BitişKısa ve tatlı bir bitiş.

Genel YorumYumuşak ve tatlı karakteri ile Irish viski, hafif viski severler veya viskiye yeni başlayacaklar doğru bir tercih olabilir

Ürüne Git >