Etil alkolün acı tadı nasıl giderilir?

 

Etil alkolün acı tadı nasıl giderilir?

Etil Alkolün Acı Tadı evde kendi içkisini yapan pek çok kişinin şikayetçi olup uğraşmak zorunda kaldığı bir problemdir. Evde kendi içkisini yaparken mükemmel tadı ve kıvamı arayanlar için bu sorunu aşmak çok önemli bir eşiktir. Bu yazımızda sizlere evde kendi içkinizi yaparken etil alkolün acı tadından kurtulmak için bazı tarifler vereceğiz. Umarız bu yazımızı faydalı bulursunuz. Hazırsanız başlıyoruz.

Öncelikle biraz teknik bilgi…

Etil Alkol Nedir?

Etil alkolün teknik ismi Etanoldür. Renksiz ve berrak, yanıcı bir sıvı olan alkol kimilerine göre hoş kokuludur da.

Başta tıp, otomotiv, kimya ve biyo kimya gibi endüstrilerde kullanılan etil alkol, evde alkol yapımı için kullanılan tek alkol türüdür. Tarımsal alkol olarak bilinir.

Dikkat! Rakı dışında herhangi başka bir içki yapmak istiyorsanız etil alkol yerine votka da kullanabilirsiniz. Bu yöntemle filtreleme ve bekleme gibi süreçlerden kurtulabilirsiniz!

Alkolümün tadı acı!

Etil alkol esasen endüstriyel bir üründür. Organik içerikli olmasına rağmen çözücü özelliği sebebiyle de üretim endüstrisinin vazgeçilmez maddeleri arasındadır. Haliyle, sadece bizim gibi evde kendi içkisini yapmak isteyenler için üretilmiş standart bir ürün değildir. Zaten yazımızın konusu da bu. Etil alkolün tadı acıdır ve bu acı tattan kurtulmanın yollarına bakıyoruz.

Tavsiyeler nelerdir?

İlk tavsiyemiz elinizdeki alkol şişesinin kapağını açmanız. Kapağı açık bir şekilde 1 gün bekletip havalandırın. Alkol uçucudur evet. Ama korkmayın, çünkü korktuğunuz kadar büyük bir oranda kayıp yaşamayacaksınız. Bir tülle ağzını kapatıp hava almasını ve şikayet ettiğiniz acı tadın uçmasını sağlarsınız ve aynı zamanda  şişenin içine çer çöp girmesini engellersiniz.

Bir sonraki tavsiyemiz karbon filtresi. Aktif karbondan 2-3 kere filtrelediğiniz alkol hem yumuşayacak hem de acı tadından kurtulacaksınız. Karbon filtre işlemini su arıtma filtreli sürahilerle de yapabilirsiniz.

 

etil alkolün acı tadı

Önceden kaynatılmış suyunuzu oda sıcaklığındayken havalandırılmış ve filtrelenmiş alkolün içine katıp iyice çalkalayın. Ağzını tülbentle kapatıp 1 gün havalandırın.

İçki kitlerinizi alkolle karıştırıp iyice çalkalayın. Ürünlerinizi şişeleyip 2-3 gün demlenmeye bırakın.

Sonuç beklediğiniz gibi olacaktır. Yumuşak içimli ve dolgun aromalı içkiniz hazır. Afiyet olsun.

Etanolün tadı ile ilgili bilimsel bir makale okumak için tıklayınız.

Etil alkol arıtma cihazını satın almak için burayı tıklayın.

 

Hediyeli
279.90

Etil alkolün acı tadı nasıl giderilir?” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?