Evde Bourbon Tipi Viski Yapımı

Evde Jack Daniel's viski yapımı
Evde Jack Daniel's viski yapımı
Viski Keyfi

Evde Bourbon Viski yapımı için uygulamalı tavsiyeler, evde içki yapım kitleri satışı, doyurucu içerikler, önemli tüyolar ve pratik bilgiler sunuyoruz….

Viski en çok sevilen ve tercih edilen alkollü içeceklerden biridir. Farklı çeşitleri ile farklı damak zevklerini hitap eden bu lezzetli içkinin kendi içinde bir kültürü vardır. Viskinin bardağının özel olması, içim şekilleri ve yapım şekilleri başta olmak üzere onu diğer içkilerden ayıran yönleriyle öne çıkar.

Öncelikle viski nedir? İşte bu sorudan başlamak isteriz. Viski, tahılların şekerlendirdikten ve mayalandıktan sonra damıtılmasından elde edilen alkollü bir içkidir. Satışa sunulmadan önce meşe fıçılarında bekletilir, sonrasında şişelenerek satışa sunulur. Yapımında kullanılan tahıllara ve üretim süreçlerine göre birçok farklı viski çeşiti vardır.Üretildikleri yerlere göre içkiler nelerdir?

Üretildikleri yere göre popüler olan birçok viski çeşiti vardır. Bunların başında Amerika, İskoçya ve İrlanda gelir.

  1. Bourbon Viski: Mısır, çavdar, buğday ve arpa karışımının damıtılmasından elde edilen Bourbon özellikle Kentucky’ile özdeşleşmiştir.
  2. Scotch Viski: Malt arpadan üretilen Scotch viski farklı çeşitleri de bulunan bir içki türüdür.
  3. İrlanda Viskisi: Sadece arpadan üretilen bir viski çeşitidir. İrlanda viskisi daha hafif ve daha az tatlı bir tat bırakır.
Evde Jack Daniel's viski yapımı
Jack Daniel’s

Bourbon Viski:

Fermantasyona uğratılmış çavdar, mısır, buğdaydan; malt arpasından ya da malt çavdarından yapılan içki Bourbon Viskinin tarihçesi ve yapılışı her zaman merak edilen konulardan biridir. Ezilmiş mısır, çavdar buğday ve arpadan hazırlanan bu lezzetli içki bu mazlemelerin damıtılması sonucu elde edilir. İçleri yakılmış yani fıçılar içinde olgunlaştırılan Bourbon Kentucky ile özdeşleşmiştir.

Bourbon ve Tennessee olarak iki çeşidi vardır. Aralarındaki en önemli fark, Tennessee viski üretimi sürecinde, kömür filtrasyonu denilen ek bir işlem daha bulunmasıdır. Bu işlemle viskimiz alışık olduğumuz kolay içimini ve kömürümsü tatlarını kazanmış olur.

Bourbon Viski; Dünyaca ünlü bu meşhur Tennessee Bourbon viskisi, akçaağaç kömüründen süzülüp, yanık fıçılarda dinlendirilerek olgunlaştırılır ve çok sevilen kömürümsü meşe fıçı tadına ulaşması sağlanır.

Rahiyası dengeli, hafif tatlı, meşe tadında, yumuşak ve kömürümsü kokulu, tadı ise akıcı ve hafif islidir.

Peki, bu içkinin hazırlanışı nasıldır? İşte asıl merak edilen sorulardan bir diğeri de budur. Hazırlanışı için 420 ml Etil Alkol + 580 ml Su bulunur. İşte kısa hazırlanışı…

Hazırlanışı: 1 Lt bitmiş ürün içine (420 ml Etil Alkol + 580 ml Su) 10 ml Bourbon Viski Aromasını ekleyerek çalkalayınız. Dilerseniz 2-3 adet kesme şekeri eritip ekleyebilirsiniz. Demlenme Süresi ise 2-3 gündür.

Evde Viski yapımı makalemizde bahsettiğimiz viski yapımı hakkında daha fazla bilgi için viski hazırlama kitlerine göz atabilir, daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?