Alkol Kullanımı ve Etkileri

Alkol Kullanımı

Alkol kullanımı ve etkileri kişiden kişiye değişkenlik gösteren ve çoğu zaman sağlıkla birebir ilişkili bir alandır. Bu yazımızda sizlere  bu hassas konuda önemli bilgiler aktarmaya çalışacağız. Önemli sorular sorup cevaplarını aradığımız yazımızı sizler için derledik. hazırsanız başlıyoruz.

Bazı insanlar neden alkol aldıklarında diğer insanlara göre farklı davranışlar sergiler? 

Alkol vücuttaki her organı etkiler. Mideden ve ince bağırsaktan kan dolaşımına hızla emilen ve merkezi sinir sistemini etkileyen bir yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Karaciğerde enzimler yoluyla metabolize edilir. Bununla birlikte, karaciğer bir seferde sadece az miktarda alkol metabolize edebilir ve aşırı alkolün vücutta dolaşmasına izin verebilir. Alkolün vücut üzerindeki etkisinin yoğunluğu, tüketilen miktarla doğrudan ilişkilidir.

Makul içicilik ne demektir? 

ABD’nin Amerikalılar İçin Diyet Rehberi tarafından belirlenen ölçülere göre, kadınlarda günlük 1 kadeh ve erkeklerde günlük 2 kadeh alkol tüketimi olarak belirlenmiştir. Bu tanım, herhangi bir günde tüketilen miktarı ifade eder ve birkaç gün boyunca ortalama olarak tasarlanmamıştır. Bununla birlikte, Diyet Rehberi, alkol içmeyen kişilerin herhangi bir nedenle içmeye başlamalarını önermemektedir.

Aşırı alkol tüketimi ne demektir?

 

Alkol Kullanımı

 

Aşırı alkol kullanımı, aşırı alkollü içki içmek, ağır alkollü içki içmek, en az 21 yaşından küçükler için alkol kullanımı ve hamile kadınların alkol kullanımını içerir. Aşırı alkol tüketimi, kandaki alkol konsantrasyonu seviyesini % 0.08 veya daha fazla bir seviyeye getiren bir alkol tüketimi paterni olarak tanımlanır. Bu içme şekli genellikle erkekler için tek bir seferde ya da yaklaşık 2 saat içinde 5 veya daha fazla içeceğe, kadınlar için tek bir seferde 4 veya daha fazla içeceğe karşılık gelir.

 

Alkol Kullanımı ve Etkileri

Sarhoş olmak ne demektir?

Sarhoş olmak aşırı miktarda alkol tüketmenin sonucudur. Aşırı alkol alımı tipik olarak akut zehirlenmeye neden olur. Alkol zehirlenmesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle zararlı olabilir:

  • Zayıf yargı, azaltılmış reaksiyon süresi, denge kaybı ve motor beceriler veya konuşma bozukluğu ile sonuçlanan beyin fonksiyonu bozulması.
  • Kan damarlarının genişlemesi, sıcaklık hissi, hızlı vücut ısısı kaybına neden olur.
  • Özellikle uzun süre aşırı miktarda alkol tüketildiğinde, belirli kanser, felç ve karaciğer hastalıkları (örn. Siroz) riskinde artış görülür.
  • Hamile kadınlar tarafından tüketilirse, gelişmekte olan fetüste hasara yol açar.
  • Motorlu taşıt kullanırken kaza, şiddet ve diğer yaralanma olaylarında artış riski.
  • Alkol hızlı ve çok miktarda tüketilirse koma ve ölüm meydana gelebilir.

 

Alkol problemim olup olmadığını nasıl anlarım?

Makalenin orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?