Alkol ve Sinema

alkol ve sinema

Alkol ve Sinema

Alkol ve Sinema, geçmişi 1930’lu yıllara kadar giden bir serüven. Siyah beyaz filmlerden bugünlere kadar alkolün sinemadaki rolü hiç azalmadan sürüp gitmiş ve pek çok unutulmaz film yapılmış. Butik İçki olarak bu yazımızda sizlere sinema tarihine geçmiş, konusu alkol olan filmlerden bir derleme yapacağız. Hazırsanız başlıyoruz.

Alkol ve Sinema ilişkisi açıkça görüleceği üzere birbirini besleyen karşılıklı bir ilişki. Bir taraftan alkolün ve alkolizmin bireyler ve toplumlar üzerindeki yıkıcı etkileri konu alınırken, diğer taraftan da alkollü içkilerin üretimine ve tüketilmesine dair özendirici ve tanıtım amaçlı filmler çekilmeye devam ediyor. Bu filmlerde kimi zaman film kahramanı bir alkolik oluyor ve kayıp giden hayatını izliyoruz, kimi zaman da kahramanımızın içkinin peşindeki hayat hikayesini özenerek seyrediyoruz. Sinemanın gücü böyle örneklerle bile kendisini gösterebiliyor.

Gelelim sizler için seçtiğimiz filmlere:

Önce viski!

The Angels’ Share 

Dünyaca ünlü yönetmen Kean Loach imzalı bu filmde, Glasgow’da yaşayan dört gencin sosyal hizmetler sorumlusu eşliğinde Edinburg şehrine viski tadımına gitmeleri ve sonrasında gelişen olaylar anlatılıyor. Filmin ismi olan Meleklerin Payı ne anlama geliyor diye merak ediyorsanız filmde bu konu da anlatılıyor.  İskoçya’nın geleneksel viski üretimi ve kültürüne dair harika bilgilerin verildiği bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Filmin IMDB bilgileri için buraya tıklayın

 

Whisky Galore 

Gerçek bir deniz kazasından esinlenen bu filmde savaş yılları İskoçyasında bir adada yaşananlar anlatılıyor. Devlet tarafından viski tedariki durdurulduğu için içeceksiz kalan ada halkı kıyıya yakın bir yerde kaza yapıp batmak üzere olan viski yüklü bir gemiyi fark eder. Stokları tükenme noktasına gelen halk çareyi tehlikeli bir göreve çıkmakta bulur. Yapım yılı1949 olan ve 2016 yılında yeniden çekilen bu film viski tutkunları için bir klasik niteliğinde.

Filmin IMDB bilgileri için buraya tıklayın.

Biraz da şarap!

 

Bottle Shock


California şaraplarının uluslararası üne kavuşmasından öncesinde geçen bu hikayede, bölgenin şarap üreticilerinin durumu, uluslararası şarapçılık ve ‘tadım raconları’ ile ilgili pek çok bilgi sunuluyor. Mükemmel şarabı üretmek için her şeyi harfi harfine uygulamak isteyen bir adam ve Fransa’da yapılacak yarışmaya göndereceği şarabının macerasını izlediğimiz bu filmde, bölgenin üreticilerinin dayanışması da örnek alınacak cinsten. Eğer birimiz kazanırsak, hepimiz kazanırız!

Filmin IMDB bilgileri için buraya tıklayın.

 

The Secret of Santa Vittoria

Başrolünü Anthony Quinn’in oynadığı filmin hikayesi 2.Dünya Savaşı yıllarında İtalya’da geçiyor. Alman ordusunun geri çekildiği sırada Santa Vittoria kasabası halkının 1 milyon şişe şarabı bir gecede taşıyıp nazilerden saklamasını anlatan bu mizahi hikaye aynı zamanda direniş ve dayanışmayı gösteren, örgütlü halkın neleri başarabileceğini anlatan müthiş bir film. Belediye başkanı Bombolini rolünde Anthony Quinn muhteşem oyunculuğuyla filmi çok yukarılara taşıyor.

Filmin IMDB bilgileri için buraya tıklayın.

 

Ve bira…

 

What! No Beer?

1933 yapımı bu filmde dünyaca ünlü aktörler Buster Keaton ve Jimmy Durante başrolleri paylaşıyor. İçki yasağının devam ettiği ABD’de iki kafadar bira imalathanesi kurup satışa başlarlar fakat yasakların kalktığını düşünmektedirler. Eski dönem klasik Amerikan tarzı bu komedi filmi, bolca kahkaha ve kaliteli oyunculuğuyla adını sinema tarihine yazdırmış benzersiz bir eser.

alkol ve sinema

Filmin IMDB bilgileri için burayı tıklayın.

 

Beerfest

Bira içme müsabakasının anlatıldığı bu filme Amerikan vatandaşı kahramanlarımız geleneksel Bavyera kıyafetleriyle dünyaya meydan okuyan Alman bira içicilerine meydan okuyor. En kısa sürede en çok birayı içme üzerine düzenlenen bu yarışmada Almanları kendi evlerinde yenmek üzerine and içmiş kahramanlarımız, türlü yöntemlerle kendilerini zafere taşıyacak yolları ararlar. Keyifli bi komedi filmi.

alkol ve sinema

Filmin IMDB bilgileri için burayı tıklayın.

Sizler için derlediğimiz bu yazımızda sinema tarihinden alkole adanmış filmleri seçmeye çalıştık. Umarız beğenerek okumuşsunuzdur.

Butik İçki mağazamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?