İlk ve tek yerli viskimiz “Ankara Viskisi”

Ankara Viskisi

Viski dendiğinde ilk akla gelen İskoç Viskisi olsa da şimdilerde sadece koleksiyoncuların ellerinde bulunan Ankara Viskisi ülkemizde üretilen tek viski olma özelliğine sahiptir.

İlk Ne Zaman Üretildi
1960’ların başında Türkiye ekonomik açıdan yeni bir kalkınma modelinin adımlarını atmaya başlamıştı. Bu kalkınma modeli yerli malının tüketilmesini teşvik etmek üzere modellenmişti. İşte tam bu yıllarda alkol piyasası da yerli malı tüketimini desteklemek amacıyla  viski üretimine başlamıştır. Ankara Viskisi, ilk ve tek Türk markası olarak üretilmiştir.  Uzun yıllar ABV %43 gibi oldukça iyi bir değere sahip olarak uygun fiyata satışa sunulmuştu.


Ankara Viskisi Tadımı
Bir şehir efsanesine göre Başkentte kurumun yönetim kurulu İskoçya’dan saygın bir viski uzmanını davet etmiş. İskoç uzman Ankara viskisini tatmış ve tadını karmaşık ancak güzel bir içki olarak tanımlamıştır.
Ankara viskisini burun, damak ve bitiş olarak tanımlarsak:
Kokladığınızda ilk etapta yakıcı bir kokusu olmasına rağmen meyveli ve tatlı bir havası olduğunu söyleyebiliriz. Keskin ve yakıcı bir damağı var. Alman ve İsveç viskilerine yakın bir tadıma sahip. Damaklarda bıraktığı izlenim yani bitişi de sonradan gelen baharatlı bir tada sahip.
Ankara Viskisinin yapımında hem düşük maliyetli olduğu hem de beğenildiği için pirinç kullanılmıştır. Viski, yıllar içinde dört farklı şişe olarak piyasaya sürülmüştür.
İthal viskilerin yanında Ankara Viskisi’nin yeterli talep görmemesi zamanla üretiminin azaltılmasına neden olmuştur.

En Son Ne Zaman Üretildi
2004 yılında Tekel özelleşti. Böylece,  Ankara viskisinin piyasadaki yabancı içkilere göre kar getirmeyeceği düşüncesiyle üretimine son verilmiştir. Üretim için Fransa’dan özel olarak getirtilen fıçılar imalatçısına satılmıştır.

Ankara Viskisi Koleksiyonu

Ankara Viskisi artık satılmadığı için hem boş hem de dolu şişeleri koleksiyoncuların raflarında yerini aldı. 2003 yılında en son üretime çıkan şişelerin bulunması daha kolayken daha eski olanların bulunması elbette ki daha zor. Bu nedenle eski tarihte üretilen şişeler koleksiyoncular için daha kıymetlidir. Bazı web sitelerinde bu şişelerin satışı yapılmakta, fiyatları da satıcılara göre değişiklik göstermektedir.
Ankara Viskisi üretimi devam etseydi belki de yıllar içinde gelişim göstererek diğer ülke viskileri arasında adından söz ettirecekti.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?