Türkiye’nin En Kaliteli Anason Yağı

Anason Yağı

Aromatik bir bitki olarak anason; İran, Hindistan, Türkiye ve daha birçok sıcak ülkede yetişen bir bitkidir. Dünyada anason yağı üretimi yılda 40 ile 50 ton arasındadır. Anason yağı Pimpinella anisum adlı bir bitkiden üretilmektedir.

Anason yağı eski uygarlıklar tarafından özellikle Romalılar, Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından değerlendirilmiştir. Romalılar onu ‘mustaceus’ olarak bilinen baharatlı bir kekte, Mısırlılar ekmekte ve Yunanlılar sindirim sistemi üzerinde sakinleştirici bir etki olarak kullandılar.
Çok yönlü ve zengin bir içeriğe sahip olan anason, temmuz ve ağustos aylarında toplanır. Yağ, kuru olgun meyve ve tohumlardan buhar damıtma ile elde ediliyor. İçildiğinde güçlü bir tada sahiptir, yaklaşık 45 derecelik alkol içeriği nedeniyle boğazda yanma hissi yaratır. Ancak diğer içeceklerle karıştırıldığında tatlı ve anasonlu bir tat verir.

Anason Yağı

 

Anason Yağı Bileşenleri

Bu yağın bileşimi üretildiği yere göre değişir. Ancak genel olarak bazı bileşenleri şunlardır: aromasından sorumlu olan anetellol (%80-90) , estragol (%10-15) , alkol anaseik, öjenol p-eresol, bultrik ve propiyonik.

Anason Nasıl Üretiliyor

Anoson üretimi,  tarımsal kökenli nötr alkolde damıtılmasıyla elde ediliyor. Damıtma sıcakken yapılıyor. Bu nedenle anasonun şişelenmesi uzun sürüyor.

Anason Neden Kristalleşir

Saf anason soğukta kristalleşir. Kristalleşen anason yağını ağzı kapalı sıcak suda 5 dakika kadar beklettiğinizde tekrar eski haline geri döner.

 Anason Yağı ile Aroma Arasında Fark Nedir

Anason yağı, doğrudan anason bitkisinden elde edilen saf uçucu bir yağdır. Aroması ise farklı bileşenlerle karıştırılarak tariflere tat veren bir yağdır.  Anason yağı, anason aromasından çok daha güçlüdür ve saftır.

Ne için Kullanılır

Anason, Mısır’da en az 4.000 yıldır yetiştirilmektedir. Bu döneme ait tıbbi metinlerde idrar söktürücü kullanımının ve sindirim sorunlarının ve diş ağrısının tedavisinin kayıtları görülmektedir. Antik Yunan tarihinde, yazılar anasonun nefes almaya nasıl yardımcı olduğunu, ağrıyı nasıl giderdiğini, susuzluğu nasıl azalttığını açıklar. Yağ, 1800’lerden beri ticari olarak kullanılmaktadır. Koku gıda, sabun, krem ​​ve parfümlerde kullanılıyor. Anason;

  • alkollü içecekler,
  • likörler,
  • süt ürünleri,
  • jelatinler,
  • pudingler,
  • etler ve şekerler dahil olmak üzere tüm gıda kategorilerinde yaygın olarak tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

En Kaliteli Anason Yağı Hangisi

İnternette anosan yağı diye arattığınızda Trendyol, N 11, hepsiburada ve daha birçok sitede karşınıza farklı markaların yağları çıkar. Bu ürünler arasından kaliteli olanı seçmek size zor görünebilir. Ancak kaliteli bir yağ almak istiyorsanız %100 organik, distile edilmiş, saf anason yağını tercih etmelisiniz.  Butik İçki ‘de İspanya’dan ithal %100 organik, distile edilmiş, saf anason yağını satın alabilirsiniz. Böylece, anasonlu içkinizin, ferahlatıcı etkisinin tadını çıkarabilirsiniz!

İlgilinizi çekecek yazılar:

 

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?