Dünyanın En İlginç Yerel Alkolleri ve Üretim Şekilleri

Dünyanın En İlginç Yerel Alkolleri ve Üretim Şekilleri

 

Dünyanın En İlginç Yerel Alkolleri ve Üretim Şekilleri bu yazımızın konusu. Bu alkollü içkilerin bazılarının -belki de hepsinin- sizi  şaşırtacağını düşünüyoruz. Yazıda bulunan içkilerden bazıları hayvansal ürün (bazıları ise bir bütün hayvan) içermekte, veganlar dikkat! Paylaştığımız içkilerin çoğu kültürümüze (ve muhtemelen hayvan haklarına) aykırı gelebilir. Büyük kısmını ise ülkemizde bulmamız mümkün değil; çoğu lokal olarak ve o kültürün inanışlarına göre üretilmiş. Bu içki ve kokteyllerin yapıldığı yerlere gitseniz denemeye cesaret eder miydiniz?

 

Dünyanın En İlginç Yerel Alkolleri

Roberta Teyze – The Aunt Roberta

Nerede bulabilirsin: ABD

Bu listemizdeki en çılgın içkilerden olmayabilir, ama en güçlülerinden biri diyebiliriz. Çünkü alkol dışında başka bir içecek eklenmiyor, tamamlayıcısı yok. İçeriğine gelince, kokteyl; votka, cin, brendi, böğürtlen likörü ve absinth’ten oluşmakta.

 

 

Dünyanın En İlginç Yerel Alkolleri

Martı Şarabı – Seagull Wine

Nerede bulabilirsin: Kuzey Kutbu

Martı şarabına bu isim tesadüfen verilmemiş, içinde gerçekten de martı var.

Tarifi ise oldukça basit, sınırlı iklim koşulları sebebiyle Eskimolar bu içkiyi üretmişler, ölü bir martıyı bir kaba koyarak başlıyorlar bu içkiyi yapmaya. Üzerine su ekleyip, mayalanması güneşe bırakıp bekliyorlar.

 

Dünyanın En İlginç Yerel Alkolleri
Bottle of Alcohol containing a Dangerous Cobra snake

 

Yılan Şarabı – Snake Wine

Nerede bulabilirsin: Güney Doğu Asya / Çin

Martı şarabından sonra belki o kadar da ilginç gelmeyebilir.

Bir yılanın tüm vücudunu (zehri ile birlikte) tahıl alkolü veya pirinç şarabı ile doldurun ve işte, yılan şarabı elde etmiş olursunuz. Yılanın özünün ve çözünmüş zehrinin, iktidarsızlıktan kelliğe kadar birçok iyileştirici fayda sağladığına inanılmakta.

 

 

Chicha de Muko

Nerede bulabilirsin: Güney / Orta Amerika

Bu yöresel içkinin yapımı da oldukça enteresan, mısırın içindeki nişastanın tükürükte çözünmesiyle yapılıyor. Bunun için mısırı çiğnemek ve ezilmiş parçaları Chicha elde edene kadar fermantasyon işlemine bırakmak gerekiyor, ılık su eklenerek işleme devam ediliyor.

İnsan tükürüğünün içki yapımında kullanılabileceği kimin aklına gelirdi ama duyduktan sonra insanın aklına bir başkasının tükürüğünden üretilen içkiyi içer miydim sorusu geliyor. Peki ya siz içer miydiniz?

 

 

 

Dünyanın En İlginç Yerel Alkolleri

Pizza Birası – Pizza Beer

Nerede bulabilirsin: ABD

Pizza ve bira tek başlarına zaten güzeller, peki bunlar bir araya gelse nasıl olurdu?

Bu soruyu bizden evvel soran Chicago’lu bir çift aynı zamanda yanıtını da veriyor.

Otantik ve pizza benzeri bir tat yaratmak için karışımlarına kekik, fesleğen, domates ve sarımsak ekliyorlar. Tadına bakan yorumcular, gerçek pizza gibi tadı olduğunu söylüyorlar.

 

 

Dünyanın En İlginç Yerel Alkolleri

Üç Penis Likörü – Three Penis Liquor

Nerede bulabilirsin: Çin

Bu içki ise Fok, geyik ve Kanton köpek penisinden yapılıyor. Bu hayvanların özel parçalarının erkekliği ve gücü artırdığına inanılıyormuş.

 

 

Ekşiparmak Kokteyli- The Sourtoe Cocktail

Nerede bulabilirsin: Kanada

Dawson City’deki Downtown Hotel, seçtiğiniz herhangi bir içeceğe ek olarak sadece 5 Kanada Doları karşılığında gerçek ve mumyalanmış bir insan parmağı ekliyor.

 

 

Hirezake

Nerede bulabilirsin: Japonya

Fugu balığı (kirpi balığı) yemenin tehlikelerini (ve lezzetini) duymuş olabilirsiniz. Kendi zehri olan bu balığı şefler temizlemek ve pişirmek için özel eğitim alıyorlar ve kendi hazırladıkları balıkları yemeden sertifika alamıyorlar. Ustalıkla hazırlanmadığı taktirde ölümcül bir öğüne dönüşüyor. Sıcak pirinç şarabı ve kızarmış Fugu karışımından oluşan bu içkiyi tüketenler, tadını “hafif dumanlı” olarak tanımlıyorlar.

 

 

Kımız

Nerede bulabilirsin: Orta Asya

Bu geleneksel içecek, atlarıyla tanınan Asya bozkırlarının eski sakinlerinden beri var. Hun Attila’dan modern günlere kadar, hala oldukça popüler bir içecek. Fermente edilmiş kısrak sütünden yapılıyor ve sağlığa pek çok faydası var. Ayran ve kefire kıyasla çok ekşi bir tada sahip olduğunu unutmayın.

 

 

Bebek Fare Şarapı –  Baby Mice Wine

Nerede bulabilirsin: Çin, Kore

Çin ve Kore kültüründe bebek farelerin sağlığa faydalı olduğu inanışı mevcut. Fareler doğumdan kısa bir süre sonra, canlı canlı bir sürahi pirinç şarabı içine atılır ve mayalanmaya bırakılır. Şarap içildikten sonra fareler yenir. Çok şaşırtıcı değil mi?

 

 

Dünyanın En İlginç Yerel Alkolleri

Eggermeister

Jager emdirilmiş yumurta turşusu bir bardağa konur ve üzerine daha çok Jager eklenir. Öncelikle yumurta turşusu severek tükettiğiniz ya da tüketebileceğiniz bir şey mi bunu düşünmekte fayda var.

 

 

Dünyanın En İlginç Yerel Alkolleri

Akrep Votkası – Scorpion Vodka

Nerede bulabilirsin: Çin

Sanki dilinizin uyuşması için votka bir akrebe ihtiyaç duyuyormuş gibi, Çin’de yenilebilir akrep içeren votka yapılıyor. Akrebin “ince odunsu bir tadı” olduğunu söyleyen akrep votkası severler, votkayı içip bu sekiz bacaklı canlıyı da yiyorlar. Tam bir lezzet tufanı olsa gerek.

 

Butik İçki ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?