Hobi Olarak Evde Kendi İçkinizi Yapın – Rakı ve Votka Tarifi

Hobi Olarak Evde Kendi İçkinizi Yapın – Rakı ve Votka Tarifi

Hobi Olarak Evde Kendi İçkinizi Yapın

 

Hobi Olarak Evde Kendi İçkinizi Yapın-Rakı ve Votka Tarifi bu yazımızın konusu. Hobi olarak evde kendi içkinizi yapabilirsiniz. Birçok kişi son zamanlarda evde kendi içkilerini üretmeye başladı bile. Bira kitleri çok rağbet görmesine rağmen şimdilerde etil alkolden kendi rakısını, cinini hatta viskisini yapanları daha çok görmek mümkün. Evet, kendi içkinizi yapmak için etil alkole ihtiyacınız var. Fakat satılan etil alkoller kaçak olabilir, içinde metil alkol barındırıyor olabilir. Etil alkolü kendiniz üretmeyecek ve satın alacaksanız çok çok dikkatli olmanızı öneriyoruz. Lütfen içindekileri okuyun ve güvendiğiniz tedarikçilerden satın alın. Bazı büyük marketlerde hala içine acı madde eklenmemiş alkol bulmanız mümkün. Tabii daha zahmetli olmasına rağmen yine tercih edilen bir yöntem ise kendi alkolünüzü üretmek.

EVDE RAKI YAPIMI

Rakının kültürümüzde ve tarihimizde önemli bir yeri var. Gittikçe artan vergiler dolayısıyla severek tükettiğimiz bir ürün artık zor ulaşılabilir hale geldi. Artık evde rakı üretmek oldukça revaçta. Siz de evde kendi rakınızı yapabilirsiniz.

Biz evde kendi içkinizi yapabilmeniz için sizle rakı tarifimizi paylaşıyoruz.

Rakıyı yapmadan önce alkol oranına karar vermelisiniz. Satılan rakıların alkol oranı %43 ile %50 arasında değişmekte. Eğer elinizde yüksek alkol içeren etil alkol varsa istediğiniz orana kendiniz karar verebilirsiniz, rakı ve su oranını yaptıkça kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Ancak elinizde etil alkol yoksa o zaman votka kullanmanız gerekecek. Marketlerde satılan votkalar genellikle %40 alkol içerdikleri için yapacağınız rakının alkol miktarı da en fazla %40 olacaktır.

Anason yağı alırken ise aktarlarda satılan soğuk sıkım yağlar yerine distilasyon yöntemi ile elde edilmiş, gıda bakanlığı tarafından denetlenmiş, kurumsal bir markanın ürününü tercih etmelisiniz. Aynı zamanda aşağıdaki tarifin yanı sıra Butik İçki mağazasından temin edeceğiniz, oranları verilmiş sertifikalı ve doğal rakı kitleri ile de lezzetli ve içimi yumuşak rakınızı yapabilirsiniz. Yaş üzüm tadınında geldiği rakı üretmek içinse bu Butik İçki 3’lü rakı kitini temin edebilirsiniz.

 

Evde Etil Alkol ile Rakı Yapımı

Gerekli Malzemeler:

 

 • Eğer arıtma cihazı temin edemiyorsanız aşağıdaki malzemeler ile kendi filtrenizi yapabilirsiniz!
 • Karbon filtre (Mağazamızdan temin edebileceğiniz gibi akvaryum malzemeleri satan yerlerde de bulabilirsiniz, fakat konu lezzet ve sağlık olduğu için iyi kalite karbon almanızı öneririz.)
 • Filtre kahve kağıdı 2 adet
 • Huni veya benzeri bir kap

 

Alkolünüzü arıtma cihazından geçirin. Ne kadar fazla geçirirseniz alkolün içimi o kadar yumuşak olacaktır.

Elinizde şu an arıtma cihazı yoksa aldığınız karbon filtreyi suyun altında güzelce yıkayın ve filtre kahve kağıdını huninin içine yerleştirin. Yıkadığımız karbonları huni içindeki filtre kağıdına doldurun. Bu şekilde karbon filtre yapmış oluyorsunuz. Kendi hazırladığınız filtreden alkolü geçirin.

Fakat alkolümüz hala hazır değil, bu noktada hala alkol oranı %95 civarında.

Anason yağını daha iyi çözülmesi için alkolü seyreltmeden önce ekleyin.

Ağzı kapanan bir şişede 1 Litre etil alkole 3 Ml anason yağı ekleyin. Şişenin azını kapatıp çalkalayın. Ardından 1.150 Lt hazır içme suyu ekleyin ve tekrar iyice çalkalayın. Hazırladığınız rakı artık içmeye hazır. Eğer bir hafta ağzı kapalı bir şekilde şişeyi oda sıcaklığında, ışık almayan bir yerde bekletirseniz rakınızın içimi çok daha yumuşak olacaktır. Biz bu kadar uzun olmasa da içmeden önce rakınızı en azından 2-3 gün bekletmenizi öneriyoruz.

Evde Votka ile Rakı Yapımı:

Bu çok tercih edilen bir yöntem olmasa da alacağınız etil alkole güvenmiyorsanız, votka almak çok daha sağlıklı bir karar olacaktır. Evde votka ile kendi rakınızı yapmak isteyeler için tarifi ise aşağıda paylaşıyoruz.

Malzemeler:

Votka ile anason yağının oranı binde 2 olmalı. Yani; eğer elinizde  70 cl votka varsa 1.4 cl anason yağı eklemeniz gerekiyor. Anason yağını 2 ml’lik enjektör yardımıyla şişeye ekledikten sonra bir dakika kadar çalkalıyoruz. Ardından rakımız içime hazır hale geliyor. Eğer yaptığınız rakıyı bir hafta kadar dinlendirirseniz tadı ve kokusu daha iyi olacaktır. Dilerseniz rakınıza şeker veya gliserin de ekleyebilirsiniz.

 

EVDE VOTKA YAPIMI:

Evde lezzetli kokteyller yapmak isterseniz etil alkol yerine votka kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Evde votka yapımı, rakı yapımından daha kolay, çünkü alkolü seyreltmemiz votka yapımı için yeterli oluyor. Votkanıza farklı aromalar katmak isterseniz de temin edebileceğiniz birbirinden farklı aroma mevcut. Yazımızda daha önce belirttiğimiz gibi hem alkolün hem aromaların güvenilir olmasına dikkat edin. Butik İçki mağazasından temin edeceğiniz votka kiti ile votkanızı çok kısa sürede kolayca hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

 

 • Etil Alkol Arıtma Cihazınız yoksa eğer, rakı yapma tarifinde paylaştığımız şekilde kendi filtrenizi üretebilirsiniz.

Arıtma Cihazından / Karbon filtremizden etil alkolümüzü birkaç defa geçiriyoruz. 400 Ml etil alkole 600 Ml litre su ekleyerek alkol seviyesini %40 ‘a seyreltiyoruz ve kitimizi ekliyoruz.

Votkanın tarifi bu kadar, başka bir işlem yapmanıza veya farklı bir bileşen eklemenize gerek yok.

Artık votkanızı üretttiniz, siz de evde çeşitli içkiler ve kokteyller denemeyi seviyorsanız “Votka ile Yapılan Kokteyl Tarifleri” yazımızdan tariflere göz atmanızı öneririz.

 

Evde Kendi İçkinizi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

 • Yazımızda birkaç defa tekrar etiğimiz gibi etil alkolün güvenilir olmasına dikkat edin.
 • Çeşitli yerlerden anason yağı, votka ve diğer içecekler için aroma gibi başlıklar altında ürünler ile karşılaşabilirsiniz. Hem sağlığınız hem de yaptığınız içkinin lezzetli olması için alacağınız ürünlerin sertifikalı olmasına, mümkünse bitkisel olmasına özen gösterin. Butik İçki mağazasında evde içkinizi kendiniz yapabilmeniz için %100 bitkisel kitler ve malzemeleri ulabilirsiniz.
 • Birçok yerde votka aroması satıldığını görebilirsiniz. Genellikle bahsedilen bu aroma sulandırılmış gliserindir. Eğer farklı bir ürün ile karşılaştıysanız lütfen içeriğini kontrol edin.
 • Alacağınız etil alkol dışında kullanacağınız hiçbir malzemede alkol bulunmamaktadır. Siz de gerekli malzemeleri alırken içeriğinde alkol bulunmadığından lütfen emin olun.

 

Butik İçki ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Hobi Olarak Evde Kendi İçkinizi Yapın – Rakı ve Votka Tarifi” yazısında bir düşünce

 1. lutfuseckin diyor ki:

  Şimdiye kadar birkaç değişik aroma kiti denedim, ama siz vazgeçilmezsiniz, daha fazla rakı kiti bekliyoruz.. bu imkanı bizlere sağladığınız için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?