Etil Alkol ve Metil Alkol Arasındaki Farklar

etil alkol ve metil alkol arasındaki farklar

Etil alkol ve metil alkol arasındaki fark nedir? Sorusunu cevaplamadan önce bu konu ile ilgili bir bilgilendirme yapalım. Son zamanlarda özellikle metil alkol ile sahte içki üretimi yapan geni bir güruh var. Bu yazıyı hem ayırt edebilmek hem de nasıl fark edebileceğinizi göstermek için yazdık.

Hazırsanız başlayalım!

Etil alkol, çoğumuzun sadece “alkol” dediğimiz şeyin kimyasal adıdır. Alkol ailesinin en yaygın kullanılan üyesidir. Uçucu, yanıcı ve güçlü bir kokuya sahiptir. Bira, şarap ve alkollü içkiler, insan tüketimine yönelik değişen miktarlarda sadece etil alkol içerir.

Metil alkol ise en basit alkol türüdür ve odun alkolü olarak da adlandırılır.. Kimyagerler onu hafif, uçucu, yanıcı, hafif tatlı ve keskin kokulu olarak tanımlarlar. Onu tatmanızı ve hatta cildinize yaklaştırmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü 10 ml kadar küçük miktarlarda bir tadım bile körlüğe neden olabilir ve 100 ml’nin biraz altında bir oranda içerseniz sizi öldürebilir.

sahte içki tehlikesi

Tehlikeye rağmen, metil alkol oldukça ticareti yapılan bir alkol türüdür. Yüzde 40’a kadarı formaldehit gibi diğer kimyasalları yapmak için kullanılıyor. Plastikler, boyalar, tekstil ürünleri, boyalar, yapıştırıcılar, antifriz ve yakıt gibi çok sayıda ürünü üretmek için kullanılır.

Metil alkolün karanlık bir tarafı var. Etil alkolden daha ucuz olduğu ve kolayca temin edilebildiği için, sahte alkollü içkilerin bozuk üreticileri, onu çoğu zaman ölümcül miktarlarda bir katkı maddesi olarak kullanırlar. Şüpheli şişeler nedeniyle metil alkol zehirlenmesi vakaları dünya çapında meydana gelmektedir. Sadece 2020 yılında sahte içkiden (metil alkol kullanılan) Türkiye’de 3 aylık bir zaman zarfı içerisinde 98 ölüm gerçekleşti. Hatta bu sayının yıl bazında 500 olduğu konusunda bir istatistik var.

etil alkol ve metil alkol arasındaki farklar

Etil Alkol ve Metil Alkol Arasındaki Farkı Anlamak

İçki kültürü içerisinde son yıllarda sıkça duyduğumuz sahte içki olayından uzak durmanın en kolay ve hesaplı yolunu Butik İçki olarak sizlere sunuyoruz. Etil Metil Alkol Test Kiti ile alkol testini kolay bir şekilde yapabilir ve güvenle içki karışımınızı hazırlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için ürün sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?