Etil Alkol Zararları

etil alkol zararları

Etil Alkol Ne Kadar Zararlıdır?

Etil alkol, uçucu, yanıcı ve güçlü kokusuyla tanınan organik bir bileşiktir. Bu alkol türü insanlar tarafından güvenle tüketilebilen tek alkol (alkollü içecekler formunda) türüdür. Saf etil alkol toksiktir. Yanlış kullanımı komaya ve hatta ölüme neden olabilir. İzopropil alkol (IPA) ve butil alkol gibi diğer alkol türleri oldukça toksiktir ve hiçbir şekilde tüketilemez. Bu al çeşitleri çok düşük konsantrasyonlarda bile kötü sonuçlara neden olabilir.

Bu alkol çeşidi insanoğlunun günümüzde hala yaygın olarak kullandığı ve tarih öncesi keşiflerinden birisidir. Eğlence amaçlı alkol tüketmenin keşfi, büyük olasılıkla insan türünün kendisinden öncedir. Aslında, bazı primat türlerinin sarhoş olmak için kasıtlı olarak fermente edici meyveler tükettiği gözlemlenir. Şekerli gıdaların fermantasyonu yoluyla etil alkol oluşturmanın bu yöntemi, günümüzde hala en popüler üretim yöntemidir ve şeker fermantasyonu olarak bilinir.

Bu alkol türü direkt olarak tüketildiğinde giriş paragrafında bahsedilen zararlara neden olabilir. %96 tarımsal kökenli etil alkol, su ve aromatik bileşenler karıştırılarak güvenle tüketilebilir.

etil alkol nedir
Etil Alkol Nedir?

Etil alkol üretmenin en yaygın yolu, üzüm veya pirinç gibi nişastalı veya şekerli gıda ürünlerinin fermantasyonudur. Fermantasyon, canlı bir organizmayı içeren karmaşık bir biyokimyasal süreçtir.

Etil Alkol Güvenli midir?

Alkollü içeceklerin etken maddesi ve bu şekilde içilmesi güvenli olan tek alkol türü iken, saf etil alkol tüketmek komaya ve hatta ölüme neden olabilir. Alkollü içeceklerde etil alkolün sorumlu bir şekilde içilmesi güvenlidir. Ancak yalnızca belirli bir noktaya kadar.

Ortalama olarak, %0,020 ile %0,039 arasında bir kandaki alkol konsantrasyonu güvenlidir. Bu konsantrasyonda alkol, sarhoşluğa ve hareket kaybına neden olur. Ancak kandaki alkol konsantrasyonu %0.25’e ulaştığında alkol zehirlenmesi başlayarak bilinç kaybına neden olur. %0.40’a ulaştığında, kişi komaya girer ve ölebilir.

Çeşitli bireyler, sarhoş olmadan önce farklı seviyelerde alkol toleransına sahiptir. Yiyecek ve vücut ağırlığı gibi faktörler alkol tüketiminde toleransı etkiler. Bu nedenle her zaman sorumlu bir şekilde içmeli ve limitinizi bilmelisiniz.

Farklı içecek aromalarını bulabileceğiniz mağazamızda, güvenli bir şekilde harika içecekleri evinizde üretebilirsiniz. Unutmadan, tüm alkol türleri konusunda dikkatli olmalı ve güvenli olmayan ürünlerden uzak durmalısınız.

Hediyeli
279.90

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?