İçki Festivalleri. Avrupa’da En Çok Ziyaret Edilenler.

İçki Festivalleri

Bu yazımızda sizlere içki festivalleri hakkında bilgiler aktaracağız. Butik İçki ailesi olarak dünyada en çok rağbet gören içki festivalleri ve eventlerini Avrupa kıtasından seçip araştırdık. Hazırsanız başlıyoruz.

İçki festivalleri, tarihsel olarak içkinin üretildiği meyve,tahıl ve bitkilerin hasat edilmesiyle başlayan süreçten içkinin yapılıp topluca tadıma sunulmasına varan süreçleri kapsayan tarihsel bir süreçtir. Toprak anaya, doğaya sunulan şükür ve teşekkürlerin bir araya gelinerek kutlanması zamanla yerleşik bir festival kültürünü de geliştirmiştir. Yeni yılın mahsulünü denemek için en ideal ortam değil mi?

Sizler için içki festivallerini Şarap, Bira ve Viski Festivalleri olarak 3 bölüme ayırdık.

 

Viski Festivalleri

 

The Islay Whisky Festival

Viski üretiminin köklerine doğru bir yolculuğa çıkmak isteyen viski tutkunları için harika bir fırsat. Nesiller boyunca viski imalatıyla uğraşan aileler ve onların kültür ve geleneklerini görebileceğiniz, ada halkının benzersiz İngilizce ve yerel dil olan Gaelic karışımı dillerini duyma şansını bulacağınız benzersiz bir festival. Festival  Mayıs ayının son haftası boyunca sürüyor.

 

İçki Festivalleri
Islay Whisky Festival

 

The Old & Rare Whisky Show

Bu Avrupa merkezli viski event i Londra’da düzenleniyor. Teması Yıllanmış ve Nadir Viskiler olan bu festival, geleneksel ve modern viski üretim yöntemlerini bağımsız üreticiler eliyle bir araya getirmeyi amaçlıyor. Şubat ayının sonlarında başlayıp Mart ayının ilk günlerinde son buluyor.

 

The Whisky Live Event

Bu sene 20.yılını kutlayan bu organizasyon başlangıçta Tokyo ve Londra merkezli iken yıllar boyunca başarısıyla uluslararası bir organizasyona evrilmiş. Tüm dünyadan viski meraklılarını  kendisine çeken bu organizasyon viski eksperlerini ve ilk defa tadım yapmak isteyenleri bir araya getiriyor. Bu seneki takvimde Paris ve Varşova şehirleri de var.

 

The Spirit of Speyside Whisky Festival

İskoçya’nın Kuzey Batı bölgesinde düzenlenen bu festival 50 den fazla viski imalathanesine ev sahipliği yapıyor. Diğer tüm festivallerden farklı olarak bu festivale kendi aracınızla gitmeniz tavsiye ediliyor. Çünkü civardaki dünyaca ünlü imalathanelere de davetlisiniz. İskoçya’nın benzersiz doğasını gezip görme şansı da cabası. Festival Nisan ayı sonundan Mayıs ayı başına kadar sürüyor.

 

The Beer & Whisky Fair in Gothenburg

İsveç’in Göteburg şehri her yıl dünyanın her köşesinden viski ve bira imalatçılarını bir araya getirip network kurmalarına vesile oluyor. Aynı zamanda geçen sene Guinnes Rekorlarına geçerek dünyanın en büyük viski tadım organizasyonu ünvanını eline geçirmiş. Fazla söze gerek yok. Mutlaka gidilmesi gereken bir festival.

Avrupa’nın en popüler viski festival ve organizasyonlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Butik İçki viski kitlerine buradan ulaşabilirsiniz

Şarap Festivalleri

 

Bordeaux Wine Festival

Bordo Fransa’nın dünyaca ünlü şaraplarının üretildiği bir şehir. Festival zamanı Atlantik Okyanusu kıyısına demirlemiş şarap yüklü tekneler ve yüzen diskolar keyif ve eğlenceyi sulara taşırıyor. Temmuz ayı bağ bozumu dönemi kutlanan bu festival 4 gün sürüyor.

 

İçki Festivalleri
Bordeaux Wine Festival

 

Essencia Do Vinho Porto

Dünyanın ilk resmi şarap üretim merkezi olarak kabul edilen Douro Vadisi ve Douro Nehrinin okyanusla buluştuğu Porto şehri, hem Portekiz’in en büyük şarap ihracatı limanına hem de ülkenin en büyük uluslararası şarap festivaline ev sahipliği yapıyor. Ülkenin ve dünyanın her yerinden yüzlerce şarap markası ve üreticisinin katıldığı bu festivalde devasa bir şarap tadım ve gurme yemek organizasyonu kuruluyor. Meraklılarına şiddetle tavsiye ettiğimiz bu festival Şubat ayının son haftasında düzenleniyor.

 

Vinitaly

Vinitaly İtalya’nın hem de dünyanın en büyük şarap eventi/organizasyonu olarak biliniyor. Ülke çapında 3.000 den fazla şarabın ve dünyadan pek çok üreticinin şaraplarını hem yarıştırıp hem de görücüye çıkarttığı Vinitaly Verona şehrinde düzenleniyor. Nisan ayının ikinci haftasında düzenlenen Vinitaly şarap tutkunları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir organizasyon.

Festival Of Wine

Büyük Britanya’da düzenlenen bu gezici festival merkez olarak Edinburgh, Londra ve Glasgow gibi büyük şehirlerde düzenlenmektedir. Dünyanın en klas şarap festivallerinden biri olarak kabul edilen bu festivalde dünyanın her yerinden 300 den fazla çeşit şarap tadımı yapabilirsiniz ve gurme yemeklerle lezzetli ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

 

Dünyanın en iyi şarap festivalleri listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Bira Festivalleri

 

Oktoberfest

Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenen bu festival dünyanın en büyük bira festivali olarak bilinir. 2019 senesinde düzenlenen festivale 6 milyon kişi katılmış ve yaklaşık 6.9 milyon litre tüketilmiş. Geleneksel Bavyera kıyafetleri içinde binlerce insanın bir araya geldiği bu festivale katılmak ölmeden önce yapılacaklar listesinde olmalı. Festival her sene Eylül sonu başlayıp  Ekim başı sona eriyor.

 

İçki Festivalleri
Oktoberfest

 

Constatter Volkfest

Stuttgart şehrinde düzenlenen bu festival Oktoberfest’ten sonra dünyanın ikinci büyük bira festivali. İsminden de anlaşılacağı gibi sonbaharda düzenlenen bir halk festivali ve hasat kutlaması olan bu festival, zamanla bira festivaline dönüşüvermiş. Eylül ayının son haftasıyla Ekim ayının ilk haftasını kapsayan iki haftalık bu festival kaçırılmaz bir eğlence fırsatı.

 

Great British Beer Festival

Dünyanın En Büyük Pub ı diye de bilinen bu festival Londra’da Oliympia Grand ve Olympia National da düzenleniyor. Ortalama 60 bin kişinin ziyaret ettiği bu bira içim festivalinde saniyede ortalama 2 Pint ( İngiliz Bira Bardağı ) bira satılıyor. Müzik ve eğlencenin hız kesmeden sürdüğü bu eğlence her sene Ağustos ayının ilk günlerinde düzenleniyor.

 

Brussels Beer Weekend

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen bu festival Bira Şövalyelik makamı ( merak edenler derinlemesine araştırabilir ) ve Belçikalı üreticilerin bir arada organize ettiği bir etkinlik. Bu organizasyonda üreticiler kendi kurdukları alanlarda ülkenin heryerinden 225 ten fazla bira çeşidini satışa sunuyor. Hafta sonunu kapsayan bu festival her sene Eylül ayının başında düzenleniyor.

Avrupa’nın en iyi bira festivalleri listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?