İçki Yapım Ölçüleri Nelerdir?

içki yapım ölçüleri

İçki Yapım Ölçüleri Nelerdir?

Merhaba. Bugün sizlere içki yapım ölçüleri ile ilgili işinizi kolaylaştıracak bazı bilgiler vereceğiz. Elinde etil alkol ya da votka olan ve neyi, hangi oranda karıştıracağını kestiremeyen okurlarımız için büyük kolaylıklar sağlıyoruz. Hazırsanız başlayalım…

Evde içki yapanlar için hemen her aşama deneme/yanılma şeklinde ilerler. Viski kiti alırsınız ve elinizdeki etil alkole hangi oranda koyacağınızı bilemezsiniz. Bu da çok normaldir. 1 Lt etil alkolün içine ne kadar su katmalıyım, toplamda elimde ne kadar bitmiş ürün olmalı? Kaç ML kit uygulamalıyım? Can alıcı sorular bu kadarla da kalmaz. Hangi ürünün tadını daha çok beğendiğinizi aklınıza yazarsınız ama ölçüsü neydi? Ufak miktarlarda denemeler iyidir. 250 ML şişelere böldüğünüz deneme ürünlerine kimi zaman bal, kimi zaman portakal, hatta pekmez ve karanfil de olur. İşin özü deneme yanılma yöntemiyle damak tadınıza en uygun karışımı bulmakta.

Peki ama bitmiş ürün nedir ve nasıl ayarlanır? Bu yazımızda sizlere bu ölçülerden bahsedeceğiz.

içki yapım ölçüleriBitmiş ürün ölçüleri ve hesaplama

Bitmiş ürün, evde kendi içkisini yapan hobicilerin terminolojisinde bulunan bir kelime. Elinizdeki etil alkolü havalandırıp, filtreleyip yumuşattıktan sonra içine kattığınız suyla elde ettiğiniz karışım miktarı bitmiş üründür. Bitmiş ürüne uygulayacağınız kit ve anason yağının, elinizdeki bitmiş ürüne olan ölçüsü ise sağlıklı içim oranını belirler.

Örnek:

1 Lt viski elde etmek için uygulamanız gereken oran 400 ML etil alkol + 600 ML su + 10 ML viski kitidir.

Önemli Bilgi!: Rakı yapımında oranlar diğer kitlere göre değişkenlik gösterir.

 2.15 Lt rakı elde etmek için uygulamanız gereken oran 1.000 ML / 1 Lt etil alkol + 1.150 ML su + 10 ML rakı kitidir.

Evde kendi rakınızı yaparken saf anason yağı kullanmak isterseniz uygulamanız gereken oranlar aşağıdaki gibidir:

 2.15 Lt rakı elde etmek için uygulamanız gereken oran 1.000 ML / 1 Lt etil alkol + 1.150 ML su + 2.8-3 ML anason yağıdır. 

Buraya kadar yazdıklarımız evde içki yapımında acemi olanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu hobi baştan sona deneme/yanılma yöntemine dayalıdır ve tecrübe edinerek gelişir.

 

Butik İçki ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?