Meşe Yongası ve Fıçılar

meşe yongası ve fıçılar

Meşe Yongası ve Fıçılar

Meşe yongası ve meşe fıçılar, evde içki yapımı ile ilgilenen pek çok insanın merak ettiği konulardan birisi. Hangi ürün için hangi yongaları kullanmak gerekir, meşelerin özellikleri nelerdir gibi sorularınıza cevaplar aradık. Meraklılarına özel derlediğimiz bu bilgileri yazıya dökmeye çalıştık. Hazırsanız başlıyoruz.

Meşe Fıçıları

Meşe fıçılar özellikle şarap ve viski üreticilerinin sıklıkla kullandığı türlerdir. Kimi rom ve konyak üreticileri de meşe fıçı tercih eder. Bunun sebebi, meşe ağacının yapısı gereği hem dayanıklı ve uzun süreli kullanıma uygun olması, hem de işlemden geçen ağacın yıllandırılan içkiye kattığı tattır. Örneğin; isli tadıyla öne çıkan single malt viskilerin üretim sürecinde, turba kömürünün isi çimlendirilmiş malt arpsının üzerine püskürtülür ve daha sonra fermantasyon aşamasına geçilir. Tüm bu işlemlerin sonunda ise tamamlanmış viski yıllandırma aşamasında meşe fıçılara aktarılır. Meşe fıçılar içerisinde yıllandırılan viski ise nihai tadını, rahiyasını meşe fıçısından alır.

meşe yongası

Meşe Yongaları

Meşe yongaları, evde içki yapımında pek çok kişi tarafından tercih edilen bir ürün olarak öne çıkmaktadır. En çok tercih edilen meşe yongaları ise genelde Fransız ve Amerikan tipi yongalardır.

Fransız Meşe Yongaları

Özellikle şarap ve konyak yapımında kullanılan bu tür, ev tipi içki üretimi için de idealdir. Orta kavrulmuş Fransız meşe yongası viski ve rakıya hoş tatlar katar. Bu tatlar arasında en belirgin ve baskın olanlar yoğun vanilya ve hindistan cevizidir. Evde içki yaparken orta kavrulmuş Fransız tipi meşe aroması kullanacaksanız ve meşe yongalarını uzun süre içkinizin içinde tutarsanız sonuç umduğunuz gibi olacaktır. Bu durumda bir kaç hafta bekleme süresi sabırlı üreticiler için pek uzun bir süre sayılmaz.

Vinoferm Fransız meşe yongası için buraya tıklayın.

meşe yongasıAmerikan Meşe Yongaları

Amerikan tipi meşe yongaları özellikle Bourbon ve Tenessee tipi viski üretimine uygun bir meşe yongasıdır. Amerikan tipi meşe,  yapısı gereği yoğun tanen ve aromatik bileşen içerdiğinden daha çok basit aromatik tatlar için tercih edilir. Fakat tatlar daha baskın ve belirgindir.

Meşe fıçıları hakkında kapsamlı bilgilere burdan ulaşabilirsiniz.

Butik İçki ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Yeni Ürün
İndirim!
Orijinal fiyat: 64.90₺.Şu andaki fiyat: 54.90₺.
79.90
İndirim!
Orijinal fiyat: 59.90₺.Şu andaki fiyat: 49.90₺.

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?