Viski İçim Tavsiyeleri

viski

Viski İçim tavsiyeleri

Merhaba. Bugün sizlere viski içimiyle ilgili bazı tavsiyelerde bulunacağız. Bu tavsiyelerimizi internette bulduğumuz ünlü viski içicilerinin tercihlerinden derledik. Başlamadan önce kısaca viski çeşitlerine bakalım:

Malt Viski

Yapımında yalnızca arpa ve suyun kullanıldığı bu viski çeşidine en çok İskoçya ve İrlanda’da rastlanıldığı gibi son yıllarda Japon single malt viskilerinin de kadraja girdiğini söylemek gerek. Single malt viski, aynı ‘whisky distillery’, yani distile imalathanesi tarafından hem üretilip hem de  fıçılarda bekletilip sonrasında şişelenmiş olan viski demektir. 

 

Birkaç örnek:

Bowmore, Oban, Glenfiddich, Lagavulin, Glenmorange, Laphroaig, Ragganmore vb İskoç viski markalarıdır. Japon viskiler arasında ise Hibiki ve Miyagikyo en popüler markalardan. Son olarak ,ırish single malt denince de akla ilk gelenler Jameson, Bushmills, Tullamore Dew ve Teeling olarak sayılabilir.  

Blended Malt

Blended Malt Viskiler ise bu imalathanelerin ürettikleri viskilerden harmanlanarak elde edilen viski türüdür. Bunlara verilebilecek bilinen en popüler örnekler ise Johnnie Walker ( Green şahanedir! ) J&B, Famous Grouse, Chivas vb.diyebiliriz. 

Bu iki tür viskiyi içmek için tavsiyelere geldi sıra. 

Takdir edeceğiniz gibi epey pahalı ve bir o kadar da lezzetli, aromatik ve aslına bakarsanız klas bir içkiden bahsediyoruz. İdeal içim şekli olarak küçük ve orta boy bir kadehte, oda sıcaklığında ve sek olarak olarak tavsiye ediliyor. Yani içine buz katmamak gerek, şişeyi soğutmamak gerek. Eğer bu tadı ağır bulanlar varsa o zaman hemen bir tavsiye daha var elimizde. Bir küp buz boş bir bardakta üzerine çok az su dökerek bekletin. İsterseniz buzun soğuttuğu sudan ufak bir miktar döküp sulandırıp içkinizi yumuşatabilirsiniz. Ya da buzu kadehinize batırabilir ya da buzun üzerinden birkaç damla soğuk su damlatabilirsiniz. Unutmayın, kadehe atacağınız buz zamanla viskinin tadını orijinal halinden başka bir tada çevirecektir. Tavsiye edilen bir yöntem değil.  


Burbon Viski

Üretiminde Mısır, buğday, arpa/ malt arpa ya da malt çavdarın kullanıldığı ve bu tahılların birbiriyle karıştırılıp damıtılarak elde edilen viski türüdür. Kısacası Amerikan viskileridir. Gel gelelim Amerikan viskilerinin hepsine Burbon denmiyor. Çünkü orada da Tennessee ve Rye ( Çavdar ) olarak iki farklı tür daha var. Burbon üretiminde %51 mısır kullanılarak üretilen viskiye Burbon, %51 Çavdar kullanılarak üretilene Rye ve son olarak kömür filtrasyonu kullanılarak üretilene de Tennessee viskisi deniyor.

En bilinen Burbon viski markaları Bulleit, Wild Turkey, Woodford, Buffalo Trace vb markalardır. Tam burada size bizzat deneyip bayıldığımız ama piyasada çok kolay bulunmayan bir Burbon viski tavsiye edeceğiz. Bu viskinin adı Booker’s ve üreticisi de Jim Beam. Booker’s tadı ve %64 alkol oranıyla herkesin rahatlıkla içebileceği bir viski değil. İlk yudumda nefesinizi kesebilir. O yüzden küçük kadehlerden ufak yudumlar halinde deneyin. Alışınca ise vazgeçemeyeceğiniz, her an elinizin altında olmasını isteyeceğiniz bir viski olacaktır. ABD’den gelecek olanlara sipariş verecekseniz eğer, Boston havalimanında bulunduğunu ama JFK’de olmadığını aklınızda tutun lütfen. En iyisi işi şehirde gezerken halletmek ve havalimanına güvenmemek. 

En Bilinen Markalar!

En bilinen Tennessee viskileri ise başta Jack Daniel’s, George Dickel, Prichard’s ve Heaven’s Door şeklinde gidiyor. Tennessee de hem Burbon hem de Rye ( Çavdar ) viskiler üretiliyor. Kafanız karışmasın. Fark üretime kömür filtrasyonu uygulanmasıdır diyerek tekrar hatırlatmış olalım. Amerikan viskilerinde son olarak Rye ( Çavdar ) viskilerinin en bilinen ve en çok tavsiye edilenlerine bakalım şimdi. En çok tavsiye edilen genelde Wild Turkey. Sonra Colonel Taylor, Woodford, Whistlepig, Redemption , Pikeswille , Knob Creek ve Old Forester marke viskiler internet dünyasında viski kompetanlığı yapan ustaların en çok beğendikleri markalar olmuşlar. Tabi biz bu listeleri sizler için derlemeye çalışırken gözümüzden kaçan, bilmediğimiz ve adını duymadığımız markalar olmuştur. Bu da sanırım bizim viskide daha çok İskoç ve İrlanda ekolüne yakın olmamızdır. Evet efendim, biz de sıkı içiciyiz. Bir eksiğimiz veya hatamız olduysa affola.  

 

Gelelim amerikan viskilerinin içimi ile ilgili tavsiyelere. İlk tavsiye aç karınla içmemeniz. Alkol oranları yüksek olduğu çin hızlı çarpar deniyor. Bir diğer tavsiye ise sek içmeniz. Yani içine ne su ne buz, hiç bir şey katmayın arkadaşlar. Eğer viskinizi soğutmak istiyorsanız o zaman viski soğutma taşları kullanın. Viskinizi soğutur ama sulandırıp tadını değiştirmez. Biz de şiddetle tavsiye ediyoruz .

Gelelim Jack Daniel’s, Jim Beam gibi kokteyl yapımına uygun olan ve görece daha ucuz olan Burbonlara. Size bazı viski kokteylleri yapımıyla ilgili tarifler vermiştik ( bkz linki burada ) Oradaki gibi kokteylleri evde kolayca yapabilirsiniz. Kendiniz araştırıp yeni kokteyllere ulaşabilirsiniz. Ya da sadece buz,kola,soda gibi katkılarla damak tadınıza en uygun şekil neyse o haliyle tüketebilirsiniz. Soda ilk bakışta bize de biraz tuhaf geldi ama sık kullanılan bir yöntemmiş. Denemekte fayda var. Belki beğenirsiniz. 

 

Blended Viski


Blended olarak adlandırılan viskiler, farklı viskilerin ve tahılların karışımlarından yapılmış viskilerdir. Single Malt ya da Blended Malt viskilerden farklı olarak Blended viskiler içeriğinde çoğunlukla bir ya da iki çeşit kaliteli Single Malt viski içerir ve geriye kalan içerik ise farklı tahıl esansları, renklendiriciler, ucuz alkollü içecekler vb bileşenlerden oluşur.

Hemen her viski üretici ülkenin Blended viskisi mevcuttur. Ama en bilindik olanları İskoç viskileridir. Başta Johnny Walker olmak üzere Cutty Sark, Famous Grouse, Chivas Regal, Dewar’s, Ballantine’s, Gilbey’s, J&B, Old Parr, Passport Sctoch, Teacher’s, Vat 69 ve White Horse olarak sayılabilir. İçim tavsiyelerinde yine Single Malt ve Amerikan viskilerine benzer olarak sek tüketilmesi tavsiye edilse de görece daha ucuz olduklarından sanıyoruz, buzla soğutma, buzlu su ekleme, soda ve kola gibi genel tavsiyeleri yine Blended Viskiler için uygulayabilirsiniz. 

Bir de bizden size önemli bir tavsiye geldin. Viski ya da herhangi bir alkolü tüketirken lütfen enerji içecekleriyle karıştırmayın. İnsan sağlığı için büyük risk oluşturduğunu bilmenizde büyük fayda var. Ayrıca mümkün olduğu sürece alkol tüketirken karıştırmayın, yani aynı anda farklı içkilerden tüketmemeye özen gösterin. Farklı alkollü içki bileşenleri vücutta birbirleriyle buluştuklarında istenmeyen reaksiyonlar oluşmasına sebep olurlar. Siz lütfen bu uyarılara da dikkat edin.

Richard Paterson Viski Nasıl İçilir videosuna buradan ulaşabilirsiniz. 

Butik İçki Viski Kitlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?