Cin nasıl üretilir?

cin

Gece hayatının vazgeçilmezi cin nasıl üretiliyor?

Cin; arpa, mısır, çavdar, ardıç tohumlarının damıtılmasıyla elde edilir ve böğürtlenlerle tatlandırılarak aroma verilir. Cinin tadı içindeki aromanın cinsine göre değişiklik gösterir. Genelde susam, anason, meyankökü, kişniş, bergamot, tarçın, badem, rezene, melekotu, dereotu, yeşil limon ve portakal kabuğu katılarak aromalandırılır. Bazı Ginlerde 50’nin üzerinde bitki kullanılır. Yüksek alkollü bir içkidir. Alkol derecesi 40-47 arasındadır, eskitilmeden şişelenir.

Amerikan cinleri, İngiliz cinlerine oranla daha yüksek sıcaklıkta damıtılır. Bu yüzden hububat özelliği taşımazlar. İngiliz cinleri daha yoğun aromalıdır ve su oranları daha azdır. Hollanda cinleri ise Amerikan ve İngiliz cinlerinden daha aromalı bir tada sahiptirler ve beyaz cin özelliği taşımadıkları için genellikle sek içilir, kokteyl yapımında kullanılmazlar. Kokteyllerin ana içkisi olarak da tanınan Gin, sek olarak ya da yalnızca buz eklenerek de içilebilir. En fazla tüketilme şekli Gin Tonik ve Gin Sodadır. Bir dilim limon ile, tonik ya da soda eklenerek servis edilir.

Araştırmalara göre Gin (Cin), 16. yüzyılın ortalarında, ilaç olarak, Hollanda’da üretilmeye başlanmıştır. Hazırlanışında ardıç meyvesi kullanıldığı için Hollanda’da Genever ismini alan Gin’in en popüler olduğu yer ise İngiltere’dir. İspanya Kralı ile savaşmak için Hollanda’ya giden İngiliz askerler tarafından tarifi İngiltere’ye getirilen Gin için İngiltere’de büyük bir endüstri kurulmuştur. Bu da Gin’in İngiliz tekeline geçmesini sağlamıştır. 1800’lü yıllardan bugüne, en büyük Gin üreticilerinden ve ithalatçılarından biri İngiltere’dir.

Sağlıklı Tüketim!

 

Fakir halk tarafından sek olarak ürkütücü miktarlarda içilen cinin efendi bir içki halini alması 19’uncu yüzyılda Hindistan’da olmuştur. 19’uncu yüzyılda şimdiki İngiltere kraliçesi Elizabeth”in büyük büyükannesi Victoria aynı zamanda “Empress of India”, yani Hindistan İmparatoriçesi idi. Hindistan İngiltere’nin bir sömürgesiydi ve İngilizler orayı bir yandan yönetirken bir yandan da mihracelerle saraylarda, sarayların bahçelerinde kriket oynayıp yiyip içip güzel bir hayat sürüyorlardı.

Bu arada sıtma gibi alışık olmadıkları hastalıklara karşı da Hintlilerin kendilerini korumaları gerekiyordu. Hindistan’daki İngilizler sıtmaya karşı içinde kinin olan tonik içiyorlardı. Cin içmeye de tabii ki devam ediyorlardı. Sonra birgün aralarından birisinin aklına sıtmaya karşı içmek mecburiyetinde oldukları ama acımtrak bir tadı olan tonik ile cini karıştırmak gelmiş olmalı. Damıtımında içine konulan ardıç, limon ve portakal kabukları, otlar ve baharatlar sayesinde harika aromalara sahip olan cin ile tonik adeta birbirleri için yaratılmışlardı. Böylece cin tonik Hindistan’dan İngiltere’ye, oradan da imparatorluğun kalan topraklarına ve bütün dünyaya yayıldı.

 

Cin içkisi hakkında 10 faydalı bilgi videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

butik İçki ürünlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?