Viski Kokteyli Tarifleri

viski kokteyli

Viski sevilen alkollü içkiler arasında kokteyl yapımında en çok kullanılanlardan biridir. Yapım aşamasından kokteyl olarak sunulmasına kadar farklı süreçlerden geçer. Bu yazımızda evinizde viskiden hazırlayabileceğiniz lezzetli ve kolay üç viski kokteyli tarifini sizler için listeledik.

Viski Nedir?

Viski, tahılların şekerlendirdikten ve mayalandıktan sonra damıtılmasından elde edilen alkollü bir içkidir. Satışa sunulmadan önce meşe fıçılarında bekletilir, sonrasında şişelenerek satışa sunulur. Yapımında kullanılan tahıllara ve üretim süreçlerine göre birçok farklı viski çeşiti vardır. En bilinen markalar Chivas Regal, Jack Daniels ve Justerini & Brooks (JB)’dir.

Viski çeşitleri nelerdir?

Viskinin birçok çeşiti vardır. Biz sizin için üç popüler olanından bahsetmek isteriz. Bunlar malt, tahıl ve harmandır.

  1. Malt: Üretiminde yalnızca arpa ve su kullanılan, tek damıtın evinden çıkan visikilere verilen addır. Birçok ülkenin (örnek: İskoçya ve İrlanda) malt viskisi ünlüdür.
  2. Tahıl: Üretiminde buğday, çavdar, yulaf, mısır gibi farklı çeşitlerde tahıllar arpa ile birlikte bu türün yapımında kullanılır.
  3. Harman: Viskilerin çoğunluğu bu türdedir. Malt ve tahıl viskinin karışımı olarak tanımlayabileceğimiz bu tür, tüketiciler  tarafından çokça tercih edilmektedir. 

Üretildikleri yerelere göre içkiler nelerdir?

Üretildikleri yere göre popüler olan birçok viski çeşiti vardır. Bunların başında Amerika, İskoçya ve İrlanda gelir. 

  1. Bourbon Viski: Mısır, çavdar, buğday ve arpa karışımının damıtılmasından elde edilen Bourbon, özellikle Kentucky ile özdeşleşmiştir.
  2. Scotch Viski: Malt arpadan üretilen Scotch viski, farklı çeşitleri de bulunan bir içki türüdür.
  3. İrlanda Viskisi: Sadece arpadan üretilen bir viski çeşitidir. İrlanda viskisi daha hafif ve daha az tatlı bir tat bırakır.

Viski kokteyli tarifleri

Her mevsim zevkle içebileceğiniz viskili kokteylleri evde yapmak oldukça kolaydır. Okeyleri ölçüsü ile birkaç malzemeden hızlıca sizde yapabilirsiniz. İşte sizin için seçtiğimiz basit viski kokteyli tariflerinden bazıları…

viski kokteyli

Old Fashioned
6 santilitre (cl) çavdar viskisi 
1 küp şeker
Su
Buz
Angostura bitters (bir şurup çeşiti)Portakal dilimi (tercihe bağlı)
Portakal dilimi (tercihe bağlı)

En eski viski kokteyllerinden biridir. Tarihi 1800’lere dek uzanmaktadır. Yapımı da oldukça basit ve kolaydır. Ölçüleri tutturmak önemli noktadır. Kısa bir bardağın içine küp şekeri koyarak 4-5 damla Angostura ile ıslatın. Bir kaç kaşık su ile birlikte şeker dağılana karıştırın. Sonrasıda viskiyi ve buz ilave edin. Tercihinize göre yaz günleri portakal veya kiraz ile servis edebilirsiniz.

Whisky Sour
4 santilitre (cl) viskisi
2 santilitre (cl) limon suyu
1  santilitre (cl) Gomme syrup
1 adet yumurta akı
Buz
Limon dilimi (tercihe bağlı)

Bu tarif için bir shaker (yani karıştırmak kabına) ihtiyaç duyulacaktır. Buz hariç bütün malzemeleri koyup iyice çalkalayın. Sonrasında buzu da katarak tekrardan çalkalayın, tercihinize göre limon dilimi ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Manhattan
5 santilitre (cl) Çavdar viskisi
2 santilitre (cl) tatlı vermut
1-2 damla Angostura Bitters
Kokteyl kirazı (tercihe bağlı)

1850’li yıllarda Manhattan’da ortaya çıktığı düşülen bu kokteylin yapımı oldukça kolaydır. Bu klasik kokteylde yer alan tüm karıştırılır ve süzülerek soğuk bir bardakta servis edilir. Tercihinize göre bu kokteylide kiraz ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

 

Favori viski tarifleri videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Butik İçki viski kitlerine  buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?