Anason Yağı – Rakı Yapımında Hangi Anason Yağı Kullanılır?

ANASON YAĞI

Rakı yapımında kullanılan anason yağı ile ilgili tüm soruların artık cevaplanması gerekiyor! Bu sebeple sizler için detaylı bir araştırma yaptık ve bu yağ ile ilgili tüm bilgileri tek bir yazıda topladık.

Anason yağı, anason bitkisinden elde edilip ve bir çok faydası olan bir yağdır. Kökeni Asya’dır fakat  Akdeniz’de de oldukça yaygın olarak yetiştirilir. Günümüzde çoğunlukla Rusya, İspanya ve Fransa’da üretimi yapılmaktadır. Çıkarılan  bu yağ yiyecek, içecek ve ilaçlara kadar birçok kullanım alanına ve sağlık için pek çok faydaya sahiptir.

ANASON YAĞI NASIL ÇIKARILIR?

Anason yağı, anason tohumunun ezilmesi ile ortaya çıkan edilen buhardan damıtılmaktadır. Yoğuşma işlemi, buhar karışımını sıvı bir su ve anason esansına getirir. Bu sıvı anason uçucu bir yağdır, suyun üstünde yüzer ve bu şekilde ayrımı yapılır.

ANASON YAĞI BESİN DEĞERLERİ

Anason yağı nedir sorusunun cevabının ardından tabii ki besin değerini merak edenler çok olacaktır. Bir yemek kaşığı anason yağının içeriği şu şekildedir;

 • Kalori: 23
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 1 gram
 • Karbür: 3 gram
 • Lif: 1 gram
 • Demir: Referans Günlük Alımın (RDI) %13’ü
 • Manganez: RDI’nın %7’si
 • Kalsiyum: %4 • Magnezyum: RDI’nın %3’ü
 • Fosfor: RDI’nın %3’ü
 • Potasyum: R’nin %3’ü

ANASON YAĞININ FAYDALARI

Kullanım alanlarının çeşitliliği ve besin değerinden bahsetmişken bir de anason yağının faydalarına değinmek gerekir. İlaç sektöründe de kullanılan bu yağın faydaları şu şekildedir:

 • Epilepsi ve histerik atakları yatıştırır.
 • Antiseptik özelliği nedeniyle yaraları temizleyip  enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.
 • Acıyı hafifletir.
 • Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir.
 • Balgam sökücü olarak kullanılabilir.
 • Solunum yolu problemlerini hafifletir.
 • Kas ağrıları ve spazmlar için etkilidir.
 • Hazımsızlık, gaz ve şişkinliği ortadan kaldırır.
 • Anne sütü üretimini arttırır.
 • Libidoyu arttırır.
 • Ağız sağlığını destekler.
 • Sabun, deterjan, losyon ve kremlere hoş bir koku vermektedir.
 • Yemeklere lezzet katar.
 • Böcek ilacı olarak kullanılabilir.
 • Sakinleştiricidir.
 • Göğüs dikleştirici ve dolgunlaştırıcı etkiye sahiptir.
 • Yara ve çürüklerde iyileşmeyi hızlandırır ve enfeksiyon oluşumuna engel koruyucu bir tabaka oluşturur.

Cilt Sağlığını İyileştirir

Cildinizin bakımlı görünmek ve hissetmek için kaliteli yağa ihtiyacı olduğu açıktır. Anason, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan doğal özellikleriyle size cildiniz için iyi bir yağ seçeneği sunar. Cildinizi öyle derinlemesine temizler ki akneye neden olan olası gözenekler ortadan kalkar. Ayrıca vücut cildinizin onarım ve iyileşme sürecini destekleyen aktif bileşenlere sahiptir. Ayrıca anasonu kullanmaya başladığınızda, hayatınızda büyük bir fark bulacaksınız. Kendinizi daha sağlıklı, daha sakin, daha mutlu ve sonunda daha genç hissetmeye başlayacaksınız.

Histeri ve Epilepsi için İyileştirici Özellikler

Aromatik bitkiler ailesinin bir parçası olan anasonun kullanımı eski geleneklere dayanmaktadır. Hem konvansiyonel hem de halk ilacı olarak kullanılmış ve şu anda ilaç endüstrisinde kullanılmaktadır. Tıpkı diğer esansiyel yağlar gibi, histerik ve sara krizlerini azaltan sakinleştirici ve narkotik etkiler içerir. Bunu solunum, sinir ve dolaşım süreçlerini yavaşlatarak başarır.

Bağışıklık Sistemini Geliştirin

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi ile vücudunuz, sağlıklı kalmasını sağlayan hastalıklarla savaşabilir. Bağışıklık sisteminiz, vücuda yayılmış karmaşık ve geniş bir hücre ağından oluşur. Hücreler, vücudunuzu istila edip zarar verebilecek virüsleri, patojenleri ve hastalıkları izlemekle sorumludur. Bağışıklık sistemi bu zararlı istilacılardan herhangi birini tespit ettiğinde hemen harekete geçer ve onları temizler.

Solunum Bozuklukları Tedavisi

Solunum rahatsızlığınız varsa, balgam söktürücü özelliği ile anason doğru çözüm olabilir. Akciğerlerinizdeki balgam veya mukus birikintilerine karşı etkili bir şekilde hareket edebilir ve onları gevşetebilir. Bu nedenle, öksürük, nefes alma sorunları, göğüs ağırlığı, astım, tıkanıklık, bronşit ve diğer solunum sorunlarından çok ihtiyaç duyduğunuz rahatlamayı sağlar. Anasonda bulunan esansiyel yağlar solunabilir ve bu da balgamınızın veya nezlenizin gevşemesine neden olabilir.

Ağrı Tedavisinde Etkili

Anason tohumu esansiyel yağı, kaslarınıza ve eklemlerinize yatıştırıcı etkiler sunarak ağrınızı gidermek için etkili bir şekilde hareket eder. Romatizma ve kireçlenme rahatsızlığı olan kişiler ile kas ve eklem yaralanmaları yaşayan sporcular tarafından kullanılabilir. İçeriğinde gevşetici ve iltihap önleyici etkiler veren bir özelliği olan anetol vardır.

Ağız Sağlığınızı Artırır

Anason, ağız fırçalama ve diş ipi kullanma gibi günlük düzenli hijyen alışkanlıklarınızın yerini tam olarak almasa da, faydalarını tamamlamaya yardımcı olabilir. Anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-mantar özelliklerini kullanarak ağzınızdaki kötü kokulu nefesi giderir.

Diş boşluklarına, plak oluşumuna ve ağız kokusuna neden olan kötü ağız bakterilerinin giderilmesine yardımcı olabilir. Diş eti hastalığına neden olan bakterilere karşı etkili bir şekilde savaşabilen ve böylece diş eti iltihabını ortadan kaldırabilen antibakteriyel özelliklere sahiptir.

(H3)Kişisel Hijyen Ürünlerinin İşlevini Artırır

Anason yağı birçok farklı ürün ve endüstride kullanılabilir. Genellikle yiyecek ve içecek amaçlı kullanımı yüksek oranda iken banyo ve vücut ürünleri, tıbbi amaçlar, saç bakımı, cilt bakımı ve sabun yapımı için de kullanılabilir. Yaygın ürünler arasında vücut yıkama, yüz tonikleri, masaj yağı, banyo kokuları, şampuanlar ve saç kremleri, banyo ürünleri, ayak peelingleri, yüz maskeleri, banyo tuzları, kremler, merhemler, sabunlar ve losyonlar gibi çok çeşitli kategoriye sahiptir.

Kadın Sağlığı İçin

Yıldız anason yağı annelerde emzirmeyi teşvik eder. Ayrıca karın krampları ve ağrıları, baş ağrıları ve ruh hali değişimleri gibi adet belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

ANASON YAĞININ ZARARLARI VE YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Uygun dozda kullanıldığında anason yağının faydaları çok  fazladır, ancak seyreltilmeden ve aşırı kullanımı ile bazı  kanser tiplerini şiddetlendirebilir.

Anason yağı kullanımı sırasında diğer yağlarla kesinlikle karıştırılmaması gereklidir. Kullanımına azami dikkat gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle  bu yağın içerisinde olan bileşenler östrojen hormonu ile etkileşime girerek bazı kanser çeşitlerinde, yatkınlığı bulunan kadınlar için yüksek derece riskli bulunmaktadır.

Anason yağı alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu sebeple bebeklerin hassas ciltlerine ve cilt problemi olan bebeklere uygulanmamalıdır. Havuç, polen ya da kereviz alerjiniz varsa bu yağı kesinlikle kullanmayın. Anason yağı ölümcül reaksiyonlara neden olabileceği için çocuklarda özellikle bebeklerde kullanılmamalıdır.

SOĞUK SIKIM ANASON YAĞI

Anason tohumlarının preslenerek yağlarının çıkarıldığı anason yağı türüne soğuk sıkım anason yağı denir. Bunlar çoğunlukla baharatçı, aktar ve eczanelerde satılmaktadır. Gıda kullanımına uygun değildir ve rakı yapımında kullanılması durumunda elde edilen rakının tüketilmesi de kesinlikle  mümkün değildir.

RAKI YAPIMINDA HANGİ ANASON YAĞI KULLANILIR?

Lezzetli bir rakı  için gerekli olan kesinlikle distile anason yağıdır. Distile anason yağı, anason tohumlarının su buharı ile damıtılmasıyla yapılır ve en saf anason ürünüdür.

SAF DİSTİLE ANASON YAĞI YAPIMI NASILDIR?

Damıtma düzeneğine yani distilasyon ünitesinin kaynatma haznesine su eklenerek üzerine tane anasonlar ilave edilir. Kaynatma işlemi başlatılarak anason bitkisinden yağı ayrılır. Yapılan  bu işlemle saf distile anason yağı yapımı elde edilmiş olur. Bu saf anason yağının saflık değeri  %88 oranında anason yağıyken %12 hidrosoldir.

Anason yağı ürünümüze buradan göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?