Biraların Türlerine Göre Hikayeleri

Biraların Türlerine Göre Hikayeleri

Biraların türlerine göre hikayeleri bu yazımızın konusu. Artık bira basit bir alkol olarak değil şarap gibi belirli bir uzmanlığı gerektiren bir alkol türü olarak kabul ediliyor. Bu yazımızda farklı bira türlerinin hikayelerini sizinle paylaşıyoruz. Unutmayın; İyi birayı bilmek, biranın tarihini bilmektir.

Hazırsanız biraların türlerine göre hikayeleri başlıklı araştırma yazımız başlıyor.

Hefeweizen / Buğday Mayası

Orta Çağ’a kadar uzanan Hefeweizens, Almanya’nın en ünlü buğday birası tarzlarından biridir. “Mayalı buğday” anlamına gelen Hefeweizen, belirgin bir şekilde meyvemsi ama baharatlı bir kokusu olan bulutlu, filtre edilmemiş bir demliktir. Genellikle hafif öğütülmüş ve yüksek karbonatlı olan bu ferahlatıcı demleme, yaz barbeküleri için mükemmel olan pürüzsüz ve canlı bir tat sunar.

 

India Pale Ale

 

Kraft bira severler arasında popüler olan India Pale Ale, İngiliz bira üreticilerinin daha sıcak iklimlere gönderilen biralara ekstra şerbetçiotu eklemeye başladığı 1700’lerin sonlarına kadar uzanıyor. Fikir: Ekstra şerbetçiotu, özellikle uzun yolculuklarda libasyonun raf ömrünü uzatacaktır. Bu dönemde Hindistan’ı kolonileştiren İngiliz askerleri ve sivillerin bira tutkusu olduğu için, bu özel biranın büyük kısmı orada sona erdi. Bu nedenle Hindistan Pale Ale adı.

Stout sevenler toplanın!

Imperial Stout

Biraların Türlerine Göre Hikayeleri

Uzmanların bir başka favorisi olan Imperial stout, 18. Yüzyıl Londra’sında kökleri olan koyu bir biradır. Rus İmparatorluk stout olarak da bilinen bu güçlü bira, zengin tadı ve sevkiyat sırasında taze kalma kabiliyeti nedeniyle genellikle Baltık bölgelerine ihraç edildi. Modern Amerikan zanaat bira sahnesinde özellikle popüler olan dünyanın en iyi biralarından bazıları imparatorluk stout’larıdır. Yüzde 8 ila 12 hacim aralığında ortalama alkol ile, bu tam gövdeli brewski’nin tadına bakılmalıdır.

 

Pilsner/Pilsen

Biraların Türlerine Göre Hikayeleri

 

Bohemya’nın Pilsen Şehri’nde 1842’de doğan Pilsner, dönemin düşük kaliteli biralarının cevabıydı. O zamanlar bira o kadar kötüydü ki vatandaşlar protesto etmek için sokağa attı. Bu sorunu çözmek için, yerel bira fabrikası, Alman dip fermantasyon yöntemini kullanarak yaptığı yüksek standartlarda bir bira yapmak için Bavyeralı biracı Josef Groll’u kiraladı. Sonuç, pürüzsüz ve ferahlatıcı berrak, altın bir biraydı.

 

Bock

Biraların Türlerine Göre Hikayeleri

 

Tipik lagerden daha güçlü olan Bock, 14. Yüzyıl Almanya’sına kadar uzanan zengin bir bira. Alman rahipler, Noel ve Paskalya da dahil olmak üzere özel günler ve tatiller için genellikle bu tarz birayı hazırlarlardı. Bock, çoğu biradan daha yüksek besin içeriği içerir ve bu da onu, rahiplerin Lenten hızlı bir şekilde içmesi için mükemmel bir sıvı ikame haline getirir.

 

Ve efsanevi Oktoberfest!

 

Oktoberfest

Biraların Türlerine Göre Hikayeleri

 

Dünyanın en tanınmış mevsim biralarından biri olan Oktoberfest, her yıl milyonlarca bira sever tarafından beğeniliyor. İlkbaharda biranın yapımını ve sonbahara kadar saklanmasını içeren eski bira döngüsü nedeniyle “Märzen” (Almanca “Mart”) olarak da anılan bu lager tarzı, 16. yüzyıl Bavyera’sına kadar uzanıyor. Koyu renkli bira, hafif bir şerbetçiotu aromasıyla doludur.

 

Butik İçki ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyadaki tüm bira türlerine göz atabileceğiniz kaynağa buradan ulaşabilirsiniz.  

 

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?