Viskiyle En İyi Giden Yiyecekler

Viskiyle En İyi Giden Yiyecekler

 

Viskiyle En İyi Giden Yiyecekler

Viskiyle en iyi giden yiyecekler bu yazımızın konusu. Biliyoruz, siz de sıkı bir viski içicisisiniz. Yemekten önce, yemekten sonra, keyifli bir fırsat aralığında o şişeyi elinize alıp en uygun bardağı aramaya başlıyorsunuz. Kiminiz soğutma taşını buzluktan çıkartırken kiminiz buzun üzerinden bir kaç damla su damıtmanın derdindesiniz. Hepsi de o muhteşem damak tadını yakalamak için. Biliyoruz… Peki ama viskiyle en iyi giden yiyecekler hangileridir diye düşündünüz mü hiç? Sizin tercihleriniz nasıl bilemiyoruz. Ama Butik İçki ekibi olarak size bazı tavsiyelerde bulunmak istedik.

Viskiyle en iyi giden yiyecekler konulu yazımız başlıyor.

Viski ile birlikte bir şey yenir mi? Viskinin yiyecekle beraber içilip içilmeyeceği sürekli tartışılıyor, ama gittikçe daha çok yerde viski yanında yiyecek servis ediliyor, tercih ediliyor. İlginç bir şekilde viski eskiden sadece tek başına, yiyecek olmadan tüketilirdi ve beraberinde bir şey yenmesi garipsenirdi.

Viskiyi yiyecekle kombinleyen tadımcılar sayesinde bu alışkanlık gittikçe artarken, hangi viski ile hangi yiyeceği seçeceğimize karar vermek önemli. Viski aroması hafiften başlar ve dolgunluk arttıkça değişir; narenciye notalarıyla tatlılık ve meyve,topraksı notalarla daha karmaşık aromalar içerir. Viski yanında seçilen yiyecek, viski tadını domine etmemelidir, viski tadı da öyle. Bunun yerine birbirlerinin aromasını yükseltmeli, tatları daha iyi alabilmeyi sağlamalıdır.

Örneğin; Bourbon’da vanilya ve karamelimsi bir tatlılık vardır, bu yüzden karamelize tadı olan yiyeceklerle iyi gider. Genel olarak, hafif viskiler deniz ürünleri ve baharatlı yiyeceklerle iyi gider, orta aromalı viskiler yüksek proteinli yemeklerle uyumludur ve dolgun aromalı viskiler yüksek yağ içerikli yemeklerle yakışır.

Farklı viskilerle iyi giden yiyecekler:

Bitter çikolata:

Viskiyle En İyi Giden Yiyecekler

Çikolata ve viski birbirinin lezzetini ortaya çıkarır. Tatlı ve şekerli çikolatalar yerine, iyi kalite siyah çikolata seçebilirsiniz. Scotch içecekseniz, bitter portakallı çikolata sizin için iyi bir seçim olacaktır, çünkü scotch narenciye notası içerir ve çikolatadaki portakal tadını iyice ortaya çıkaracaktır. Güçlü viskiler ise sade bitter çikolatayla yakışır. Bourbon ise lezzet olarak her çikolata ile uyumludur.

Peynir:

Viskiyle En İyi Giden Yiyecekler

Viski ve peynirin çok ortak yanı var, ikisi de yıllandırılıyor ve çok değişik tatlar içeriyor. Bu yüzden peynir ve viski iyi bir kombinasyon diyebiliriz. Yıllanmış peynirler daha çok dumansı tadu olan viskilerle yakışır, küflü peynirler ise daha baharatlı viskilerle tüketilebilir. Yumuşak ve az aromalı peynirler hafif viskilerle tercih edilebilir

Kuru yemişler ve kuru meyveler:

Viskiyle En İyi Giden Yiyecekler

O kadar çok yemiş ve meyve seçeneği var ki, biri mutlaka viskinizle iyi gidecektir. Şekerli olduğu için kuru meyveleri güçlü viskilerle, yemişleri ise hafif viskilerle tüketebilirsiniz. Dumansı tatlı viskiler ise en çok kavrulmuş yemişlerle yakışacaktır.

Izgara biftek:

 

Eğer viskinizi yemek servisinde sunmak istiyorsanız ve ne pişireceğinizi bilmiyorsanız, ızgara etler sizin kurtarıcınız olabilir. Biftekler orta ağırlıkta zengin viskilerle çok iyi gider. Eğer yağsız bir biftek tercih ettiyseniz, Bourbon’la servis edebilirsiniz.

Tütsülenmiş deniz ürünleri:

Özellikle tütsülenmiş somon rye viskiyle çok yakışır. Tütsülenmiş lezzet viskideki baharatlı ve meyveli aromaları ortaya çıkarır.

Elmalı turta:

Bu tatlı hafif viskilerle beklenmedik şekilde uyumludur, özellikle viskide de tatlılık dokunuşu varsa. Amerikan viskileriyle çok yakışacaktır, özellikle içeriğindeki karamelsi tat sayesinde Bourbon’la.

Viski ile yiyecek servis etmek için bir tadımcı olmanıza gerek yok, sunacağınız viskinin aromasının basit özelliklerini bilmeniz yeterli. Farklı yiyeceklerle viskinizi deneyin ve sevdiğiniz lezzetleri bulun, kolay seçeneklerle başlamak isterseniz yukardaki önerileri deneyebilirsiniz

 

Viski kitlerine buradan bakabilir dilerseniz evinizde kendinize bir bourbon ya da scotch viski hazırlayabilirsiniz.

Viskiyle en iyi giden yiyecekler hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?