Etil alkol ile evde rakı yapımı

Etil alkol ile evde rakı yapımı son yıllarda ülkemizde çok popüler bir uğraş olmuştur. Bu sebeple kullanılan anasonun kalitesi önemli bir detay olmuştur. Anason, yüzlerce yıl önce Giritli rakı tüccarlarının üzümden yapılan içkiye kattıkları ve bu vesileyle anasonlu rakıyı icat etmelerine sebep olan mucizevi bir bitkidir. Rakıya katıldığında içkinin rengini değiştirmesi sayesinde ticarette uygunsuzluk, dolandırıcılık gibi istenmeyen olayların önüne geçilmesi sağlanmıştır. Bu durum tarihsel olarak damak tadını etkilemiş ve Ege Denizinin iki yakasında, Türkiye ve Yunanistan’da geleneksel olarak korunup günümüze kadar aktarılmaya devam etmiştir.

Etil alkol ile evde rakı yapımı ve kendi rakınızı yaparken bilmeniz gerekenler 

Evde rakı yapımı konusunda en önemli nokta anason yağının kalitesidir. Anason yağı; anason tohumundan elde edilen ve tamamen anasonun özelliklerini taşıyan saf bir yağdır. Anason aromaları ise rakı yapımında çokça kullanılmamalıdır. Anason yağı aromalara göre çok daha  güçlü ve etkilidir. Rakılık anason yağı aromadan çok daha kalitelidir, tamamen rakı yapımı için özel olarak geleneksel damıtma (distilasyon) yöntemi ile elde edilmiş uçucu, saf, değerli yağlardır. İçeceğinizin yapımında da çok az oranda kullanılması yeterlidir.

Etil Alkol İle Evde Rakı Yapımı
Rakı Sofrası

Anason yağı denildiğinde akla aktarlardaki anason yağı gelebilir ama bu soğuk sıkım anason yağları rakı için çok uygun değildir. Kaliteli rakı içimi için kullanılacak anason yağı soğuk sıkım olmamalıdır. Anason yağı sağlık açısından da birçok faydaya ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de yeni yeni popüler olmaya başlasa da dünyada oldukça eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Birçok hastalığa da oldukça iyi gelen saf anason yağı mutlaka katkısız ve doğal olmalıdır. Bu sayede etil alkol ile evde rakı yapımı sırasında istenen verim alınabilir.

 

Anason yağı Pinpinella Anisium bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağdır. Renksizdir ve meyanköküne benzer güçlü ve hoş bir kokuya sahiptir. İçerisindeki anteol aynı zamanda antimikrobik özelliği sayesinde bakteri ve mikroplara karşı etkili olmaktadır. Bu yüzden anason yağı günümüzde de bazı ilaçların içeriğinde kullanılmaktadır.

En önemli özelliği sindirime olan faydasıdır, gaz söktürücüdür, mideyi güçlendirir ve rahatlatır. Sindirim sistemini yatıştırır, sindirimi kolaylaştırır. Öksürüğe de iyi gelir, yatıştırır, hıçkırığı keser. İştah açıcı özelliği de bulunmaktadır. Uykusuzluk çekenler de anason yağından faydalanırlar. Bebeklerde ve çocuklarda da kullanılabilir, gaz sancılarına çok iyi geldiği bilinmektedir.

Anason hakkında daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?