Tekila Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tekila Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Tekila, Meksika’nın orta batısındaki Tekila şehri çevresinde bolca büyüyen mavi agav (Agave tequilana) bitkisinden üretilen ve dünyaya hediye edilen yerel bir Meksika içeceğidir.

Meksika’da her yıl milyonlarca mavi agav bitkisi hasat edilmektedir. Bitkinin olgunlaşması 8-12 yıl gibi bir süreyi bulur. Statista verilerine göre Dünya genelinde 2020 yılında 374 milyon litre tekila üretilmiştir. Gerçek tekila olarak nitelendirilmek için, %51 mavi agavdan bir öz türetilmelidir. Bu Mekiska’da tekila üretimi için yasal bir zorunluluktur. Ancak modern çağdaki birçok marka, ürününü %100 mavi agavdan yapar. Aztekler yüzyıllardır agav fermente ediyor olsalar da İspanyollar 1600’lerin başında bugün ki tekila olarak düşündüğümüz dünya harikasını geliştirdiler.

Bugün farklı tekila markaları ve çeşitleri olsa dahi gelişen teknoloji sayesinde tekila kiti ile evde kendiniz ve sevdikleriniz için harika bir tekila hazırlayabilirsiniz.

Püf Noktası: Butikicki.com’un harika tekila kiti seçeneklerine göz atabilir ve keyifli bir hazırlık süreci sonrası kendi yaptığınız tekila ile sevdiklerinizle keyifli zamanların tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

 

 

Yudumlayın ve Tadını Çıkarın 

Tuz ve misket limonu ile bir shot bardağı tekila içmeye alışkın olabilirsiniz. Peki size leziz bir sır versek! Tekila aynı zamanda tarçın ve portakal eşliğinde tüketilerek, farklı lezzet diyarlarına yolculuğa çıkmanızı sağlayabilir.

Ancak Meksika’da tekila içenler işleri basit tutmayı severler. Zengin tatların ve aromaların tadını çıkarmak için içecek genellikle temiz ve burbon gibi geri tepmeden yudumlanır. Meksikalılar gibi tadını çıkarmak istiyorsanız, bu şekilde denemenizi de tavsiye ederiz!

Butikicki.com’da iki farklı tekila kiti ile harika bir tekila hazırlayabilirsiniz. Klasik tekila kiti ve mavi tekila kiti arasından en beğendiğiniz aroma ile harika tekilalar hazırlayabilirsiniz.

Üç Ana Tekila Kategorisi

Yaşa ve damıtma çeşidine göre üç ana tekila kategorisi vardır;

  • Blanco (Silver), verdiği güçlü agav notaları sayesinde Meksika’nın en sevilen çeşididir.
  • Reposado (dinlenme anlamına gelir), 2 – 11 ay arasında bir fıçıda yaşlanır ve bu süre zarfında tekila, vanilya ve karamel notalarıyla tatlı bir tat kazanır.
  • Anejo (yaşlı anlamına gelir), 1-3 yıl arasında fıçılarda yaşlandırılır. Yumuşak ve ince özelliklere sahip odunsu bir tada sahiptir.

Güney Amerika’nın Dünyaya Hediyesi!

Her ne kadar Güney Amerika topraklarından çıkmış olsa da Tekila bugün dünyanın her yerinde sevilen ve rağbet görmeye devam eden keyif ve haz içceceğidir. Butikicki.com olarak bu özel keyfi; %100 doğal ve son teknoloji üretim yöntemleri ile üretilmiş tekila kiti seçenekleri ile yaşayabilirsiniz. Detaylı bilgi için tekila kiti kategori sayfasını gezinebilir ve sayfanın sağ alt köşesinde bulunan Whatsapp butonu ile bizde bilgi talebinde bulunabilirsiniz!

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?