Türkiye’de 2022 Alkol Vergisi

Türkiye'de Alkol Vergisi

Alkollü içecekler üzerinden alınan vergi ÖTV Kanunu’na göre altı ayda bir otomatik olarak artıyor. 3 Ocak 2022 tarihinde alkollü içecek fiyatlarında üretici fiyat endeksinde son altı ayda meydana gelen değişim oranı dikkate alınarak (%47,39) bir zam yapıldı. Bu alkol vergisi zamları ile birlikte rakının ÖTV matrahı 216.89 lira oldu. Bu tutarın üzerine yüzde 18 KDV’nin de eklenmesiyle rakı 255,93 lira oldu.

2022 Mart ayının sonuna gelmemizle birlikte  alkollü içeceklere yüzde 15 zam geliyor. Sektörden alınan bilgilere göre  bira, rakı, votka, şarap, likör çeşitlerine ve diğer alkollü içeceklere yüzde 15’den aşağı olmamak üzere büyük bir zam yapılacağı belirtildi. Evet, alkole bu kadarda olmaz ki denilen zamlar yolda!

Neden Alkol Vergisi Alınıyor

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de alkollü içeceklerden vergi alınıyor. Bunun asıl  nedeni toplumun sağlığını korumaktır. Ancak son dönemlerde uygulanan aşırı vergiler asıl amaçtan ziyade hem kişilerin hayatlarına müdahale anlamına gelmekte hem de alkollü içeceklerden alınan vergiler devlet için bir gelir olarak görülmektedir.

İçki fiyatlarındaki artışlar halk sağlığını koruma amacından çıkarak kişileri kendi içkilerini yapmaya yönlendirmiştir. Ancak bilinçsizce yapılan rakı, votka ve likörler büyük bir sağlık sorununa neden olabilmekte.

Türkiye'de Alkol Vergisi

En Çok Alkol Vergisi Hangi Üründen Alınıyor

Geçtiğimiz altı aylık döneme bakacak olursak; 50’lik biranın vergisi 3.3 lira ile 18 lira oldu. 75. cl’lik bir şarabın fiyatı 100 liradan 133 liraya çıkmıştı. Alkol oranı yüksek olan rakı, viski ve votka gibi içkilerin fiyatlarında da 58 liralık bir artış olmuştu. Altı ay öncesi artışlardan sonra 70’lik rakının fiyatı 175 liradan 233 liraya çıkmıştı. Şimdi yeni zamlarla yeni fiyatlar geliyor!

Alkole Ne Zaman Zam Geliyor

Alkol vergisi ile fiyatlar  Ramazan ayının başında, nisan ayının 2’si gibi zamlı olarak geliyor.

İlginizi çekecek yazılar:

 

 

 

Bir yanıt yazın

Online Destek
1
Görüşme Başlat
Butik İçki
Hafta içi 10:00 - 18:00 saatleri arası destek alabilirsiniz.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?